• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Czym jest tektura falista? 0
Czym jest tektura falista?

Spis treści

Tektura falista to jeden z najpopularniejszych materiałów, który znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, handlu stacjonarnym i internetowym, jak i w życiu codziennym (tym mniej codziennym również!). Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że bez tego, na pierwszy rzut oka niepozornego produktu, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dzisiejszego świata. Czym jest tektura falista? Jakie są jej cechy i rodzaje? Co robi się z tektury falistej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule, stanowiącym kompendium wiedzy o tym niezwykle przydatnym, wielozadaniowym materiale.

Co to jest i czym charakteryzuje się tektura falista?

Tektura falista jest podstawowym materiałem papierniczym służącym, jak się przekonasz czytając dalszą część naszego artykułu, do naprawdę wielu zadań, nie tylko do produkcji opakowań, z czym kojarzy się w pierwszej kolejności. Podobnie jak ta zwykła, czyli lita, wykonana jest ona z wytrzymałej pulpy papierowej. Tektura falista różni się od litej strukturą. W przeciwieństwie do tej pierwszej, składa się z kilku warstw. Ich liczba może być różna, o czym więcej napiszemy we fragmencie poświęconym rodzajom tektury falistej. Tutaj nadmienimy tylko, że najczęściej spotykanym jej modelem jest ten składający się z trzech warstw: dwóch gładkich i płaskich na zewnątrz oraz falowanej, w przekroju przypominającą harmonijkę, która znajduje się w środku.

Skoro tektura falista zrobiona jest dokładnie z tego samego materiału co lita, można się łatwo domyślić, że to we wspomnianym układzie tkwi tajemnica jej tak docenianych właściwości. Przede wszystkim dzięki takiej strukturze, tektura falista jest bardziej wytrzymała od swojego litego odpowiednika. Jednocześnie nie straciła tych cech, za które cenione są pojedyncze, płaskie arkusze. Mamy tu na myśli przede wszystkim niewielką masę i relatywnie niską cenę. Nie możemy też zapomnieć o tym, że wytwarza się ją z makulatury, dzięki czemu jest ona materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Tektura falista – rodzaje i zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy wyżej, istnieje kilka rodzajów tektury falistej. Różnią się one między sobą liczbą warstw. Najchętniej wykorzystywane, a co za tym idzie i najczęściej spotykane są następujące jej rodzaje:

  • Tektura 2-warstwowa – składa się z jednej warstwy gładkiej, tzw. linera, i jednej pofalowanej. Za jej pomocą można zabezpieczyć różne powierzchnie przed zarysowaniem czy zabrudzeniem. Zwinięta tektura 2-warstwowa z powodzeniem stosowana jest także np. jako wypełniacz do przesyłek.
  • Tektura 3-warstwowa – zdecydowanie najczęściej wykorzystywany rodzaj tektury falistej, z którego produkuje się najbardziej uniwersalne opakowania, a także przekładki tekturowe, przydatne do odseparowywania od siebie delikatnych przedmiotów. Zbudowana jest z trzech warstw: dwóch linerów z zewnątrz oraz pofalowanej tektury pomiędzy nimi. Występuje w wariantach fali B, C lub E, które różnią się grubością. Pudełka z niej wykonane świetnie nadają się do transportu przesyłek o lekkiej bądź średniej wadze. Tektura ta stosowana jest również w branży budowlanej, np. jako element zabezpieczający, a także izolator akustyczny i termiczny.
  • Tektura 5-warstwowa – na ten rodzaj tektury falistej składają się cztery warstwy papieru gładkiego i trzy pofalowanego. Z uwagi na swoją podwyższoną wytrzymałość, zalicza się ją do klasy tektur ciężkich. Występuje w wariantach fali EB lub BC. Jest niezastąpiona przy wysyłce hurtowej, a także podczas transportu przesyłek wielkogabarytowych, np. mebli.

Do czego służy tektura falista?

Na to pytanie częściowo odpowiedzieliśmy już przy okazji omówienia poszczególnych rodzajów tektury falistej. Zatem jest ona przede wszystkim jednym z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych. Dobrze dobrana gwarantuje bezpieczne przechowywanie i transport niemal każdego produktu. Tektura falista znajduje też zastosowanie podczas przeprowadzek i remontów. Wykonane z niej pudła, a także przekładki tekturowe czy wypełniacze, umożliwią bezproblemowy i przede wszystkim w pełni bezpieczny transport całego dobytku z miejsca na miejsce. W czasie remontu uchroni natomiast podłogę i inne powierzchnie przed zniszczeniem. A skoro jesteśmy już przy podłogach, dodamy, że w budownictwie tektura falista wykorzystywana jest jako podłogowy, stanowiąc świetną formę izolacji. To nie wszystko. Dzięki swojej plastyczności, wytrzymałości, a także ekologiczności (co dla coraz większej ilości osób nie jest bez znaczenia), tektura falista stała się ważnym elementem sztuki użytkowej. Co robi się z tektury falistej? Tworzy się z niej ozdobne pudełka, ekologiczne zabawki jak np. domki dla lalek, tekturowe rzeźby, a nawet… oryginalne meble.

Podsumowując, tektura falista to wyjątkowo wszechstronny, a przy tym wytrzymały, niedrogi i praktyczny materiał, który sprawdza się w naprawdę wielu dziedzinach. Szukasz wysokiej jakości tektury falistej w rolkach lub w postaci przekładek? Zapraszamy do Opak-System!

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium