• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Folia stretch. Do czego służy? Jaki typ będzie najlepszy dla Twoich potrzeb? 0
Folia stretch. Do czego służy? Jaki typ będzie najlepszy dla Twoich potrzeb?

Słowo „stretch” w języku angielskim oznacza „rozciągać”. Jak sama nazwa wskazuje, folia taka jest produktem elastycznym, bardzo rozciągliwym i trudnym do rozerwania. Folia stretch, owijana ręcznie lub za pomocą odpowiednich urządzeń pakujących, chroni towar przed wilgocią, kurzem, brudem, a często także kradzieżą. Jednak głównym celem folii stretch jest zabezpieczenie ładunku. Znajduje zastosowanie w sektorze przemysłowym i handlowym, ale może również chronić delikatne towary, które muszą bezpiecznie dotrzeć do klienta. 

Dlaczego używamy folii stretch?

Spis treści

Załadowane palety owinięte folią stretch stabilizują i zabezpieczają towar przede wszystkim na czas transportu. Folia tworzy trwałe połączenie między podstawą palety a ładunkiem i jednocześnie spaja poszczególne warstwy. Dobra ochrona jest niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku delikatnych towarów, takich jak sprzęt RTV lub meble, ponieważ muszą one dotrzeć bezpiecznie i bez zadrapań. Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzą antyki. W odpowiednio zabezpieczonych komodach lub szafkach szuflady i drzwi szafek nie powinny się przypadkowo otwierać i wypadać z opakowania podczas transportu.
Stosując odpowiednią technikę pakowania, oszczędzasz nie tylko mnóstwo czasu i energii, ale także koszty i włożony wysiłek. Podczas owijania produktu należy zawsze upewnić się, że folia stretch jest wystarczająco szczelna. Ważne jest również, aby poszczególne wstęgi podczas owijania zawsze lekko na siebie zachodziły, zaleca się ok. 10 cm, aby zapewnić odpowiednią stabilność.


Owijanie folią stretch można rozpocząć od dołu lub od góry. Najlepszym rozwiązaniem jest zawijanie ładunku od dołu, gdy jest on połączony z paletą. W zależności od wysokości i wagi zaleca się owinięcie towaru dwu, a nawet czterokrotnie. W razie wątpliwości zdecydowanie lepiej mieć o jedną warstwę więcej niż o jedną za mało. Dodatkowa warstwa folii na produkcie daje większą stabilność ładunku. Dla prawidłowej ochrony towaru zwykle jednak wystarczają maksymalnie dwa owinięcia folią.

Parametry folii stretch

Folia stretch jest bardzo elastyczna, może być rozciągnięta nawet do 300%. Podczas rozciągania należy pamiętać o prawidłowym napięciu folii, bo tylko wtedy zapewni wysoką siłę trzymania i stabilność. Na rynku jest kilka rodzajów folii stretch, a jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru jest grubość. Podaje się ją w mikrometrach (µ = mu) i może wynosić od ok. 8 do 23 µ i więcej.

Im grubsza jest folia, tym większa będzie siła, z jaką będzie dociskana po rozciągnięciu do pakowanego towaru. Im cięższy lub bardziej zniekształcony ładunek, tym grubsza powinna być folia stretch, aby zapewnić maksymalne napięcie i stabilność, dla takich produktów najlepsza folia to taka, której grubość wynosi 23 mic. W przypadku lekkich opakowań o gładkich krawędziach wystarczająca jest cienka warstwa.

Jaką folię stretch kupić?

Klasyczna folia przezroczysta ochroni towar przed zabrudzeniem, uszkodzeniem i doskonale zabezpieczy go do wysyłki. Kolorowa folia stretch niezawodnie ochroni je także przed ciekawskimi spojrzeniami. Może to być ważny argument, zwłaszcza w przypadku wartościowych, pakowanych towarów. Ponadto różnokolorowe folie stretch są idealnym rozwiązaniem dla zachowania przejrzystości w magazynie.

Jeśli masz wiele produktów, kolorowy podział według rodzaju, zastosowania lub wagi będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem. Taki sposób segregowania towaru przeznaczonego do wysyłki pomoże Twoim pracownikom w codziennej pracy.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium