• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Opakowania ekologiczne. Jakie materiały wybrać do sklepu stawiającego na ekologię? 0
Eko materiały do pakowania. Jakie produkty wybrać do sklepu stawiającego na ekologię?

Opakowania ekologiczne. Jakie materiały wybrać do sklepu stawiającego na ekologię?

Spis treści

Troska o środowisko naturalne jest kluczową wartością dla coraz większej liczby osób. Wraz z przywiązywaniem dużej wagi do ekologii i wzrostem popularności trendu zero waste, rośnie zainteresowanie opakowaniami ekologicznymi wykorzystywanych w e-commerce. Jeśli i Tobie bliska jest taka filozofia i chcesz, by Twoja firma przez odbiorców postrzegana była jako świadoma ekologicznie, zacznij sięgać po odpowiednie materiały do pakowania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym właściwie są opakowania eko oraz na jakie materiały ekologiczne dla sklepu warto się zdecydować. Życzymy owocnej i inspirującej ekologicznie lektury!

Jakie opakowania są ekologiczne?

W pierwszej kolejności postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym dokładnie są opakowania eko. Pojęcie „opakowania ekologiczne” jest stosunkowo szerokie i może być interpretowane w różny sposób. Co za tym idzie, przykłady ekologicznych opakowań mogą się różnić w zależności od tego, jak będzie ono rozumiane. Przybliżmy zatem najbardziej ogólną definicję, za pomocą której da się opisać opakowania ekologiczne. Zgodnie z nią będą nimi wszystkie te, których stosowanie jest bardziej korzystne dla środowiska naturalnego niż miałoby to miejsce w przypadku materiałów tradycyjnych. Kierując się tą prostą definicją za opakowania eko mogą być uznane te, które posiadają przynajmniej jedną spośród następujących trzech cech. Muszą one zatem: być wykonane w oparciu o materiały odnawialne (np. roślinne) lub też pochodzące z recyklingu; pozytywnie wpływać na zmniejszenie ilości odpadów powstających w wyniku działalności danego sklepu; być w pełni biodegradowalne.

W kontekście opakowań ekologicznych szczególnie dużo mówi się o tej ostatniej cesze, czyli o biodegradowalności. Opakowania biodegradowalne dzięki działaniu żywych organizmów (grzybów, bakterii) rozkładają się w łatwy sposób. Chodzi tu o rozkład związków organicznych na wodę, dwutlenek węgla oraz biomasę, czyli na prostsze od nich składniki chemiczne. Biodegradowalne opakowania eko rozkładane są nie tylko poprzez działanie żywych organizmów, ale także pod wpływem naturalnych czynników. Zaliczyć do nich można choćby tlen, promienie słoneczne czy np. wilgoć. Kiedy proces biodegradacji zakończy się, po produktach biodegradowalnych nie zostanie żaden ślad, podobnie jak np. po owocach czy warzywach.

Przykłady ekologicznych opakowań dostępnych w Opak-System

Jako hurtownia materiałów ekologicznych, a nie tylko tych tradycyjnych, mamy w swojej ofercie produkty, które posiadają wskazane przez nas wcześniej cechy. Wymienimy je i pokrótce scharakteryzujemy, skupiając się nie tylko na ich ekologiczności, ale i użyteczności. Opakowaniowe materiały ekologiczne dla sklepu dostępne w Opak-System to np.:

  • Papierowa taśma pakowa – zamiennik tradycyjnej taśmy pakowej, wyprodukowana z wysoce wytrzymałego papieru kraftowego, który nie przepuszcza światła, pokrytego z jednej strony warstwą kleju kauczukowego (naturalnego bądź syntetycznego). Taśma papierowa jest w stu procentach biodegradowalna, a klej kauczukowy i papier kraft są wolne od niebezpiecznych dla środowiska naturalnego substancji. Ten rodzaj materiałów ekologicznych do sklepu z powodzeniem wykorzystuje się do sklejania kopert i paczek kartonowych.

  • Papier nacinany – może być stosowany jako zamiennik folii bąbelkowej, podobnie, jak papierowa taśma pakowa, wykonany jest z papieru kraft. Tak jak ona, to również w pełni biodegradowalny produkt. Można sięgnąć po niego przy owijaniu delikatnych, np. szklanych, wrażliwych na uszkodzenia i wstrząsy przedmiotów. To rozwiązanie docenią także klienci, dla których ważna jest estetyka pakowania. Papier nacinany jest rozciągliwy, a poza tym nie zwiększa wagi przesyłki.

  • Skropak – ten lekki i wytrzymały jednocześnie, a przy tym niedrogi i łatwy w użyciu wypełniacz świetnie sprawdza się przy różnych rodzajach przesyłek, doskonale je zabezpieczając, chroniąc przed uszkodzeniem i wstrząsami. Jest biodegradowalny, kompostowalny, w pełni bezpieczny dla środowiska, wyprodukowany na bazie mających pochodzenie roślinne składników. Może być używany wielokrotnie, istnieje też wiele metod jego bezpiecznej utylizacji.

  • Pianka polietylenowa – stosowana do zabezpieczania na czas transportu zarówno drobnych, jak i wielkogabarytowych przesyłek (mebli, maszyn). Jest lekka, nie wpływa więc na wagę paczki, ma działanie ochronne, amortyzujące i stabilizujące. Wypełnia się nią wolne przestrzenie w paczce oraz zabezpiecza dno, boki i wierzch wewnątrz pakunku. Uważa się ją za materiał ekologiczny do sklepu, ponieważ polietylen to surowiec, który podlega recyklingowi.

  • Tektura falista – to materiał w pełni ekologiczny, powstaje bowiem w wyniku recyklingu materiałów drzewnych, a po zużyciu również się do niego nadaje. Tektura falista jest też biodegradowalna, a jej stosowanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko. W e-commerce wykorzystuje się ją do owijania wysyłanych przedmiotów, wzmacniania przesyłek, stosowana jest także jako wypełniacz w opakowaniach zbiorczych. Przekładki z tektury falistej używane są natomiast jako separatory oddzielające od siebie delikatne produkty.

Korzystanie z opakowań ekologicznych to jedna z najprostszych metod zmiany funkcjonowania firmy na bardziej przyjazny środowisku. Rozwiązanie to można wprowadzić w łatwy i szybki sposób, nie będzie się ono też wiązało z dużymi nakładami finansowymi, a na pewno pozytywnie wpłynie na wizerunek Twojej marki w oczach świadomych ekologicznie konsumentów. Jeśli interesują Cię materiały opakowania eko, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

#taśma papierowa #skropak #papier nacinany #tektura falista

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium