Pianka polietylenowa to materiał o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną branżę opakowaniową. Ale nie tylko ta branża wiele jej zawdzięcza.
Dobrodziejstwa pianki polietylenowej cenione są m.in. w budownictwie lub branży medycznej, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Pianka polietylenowa – z czego powstaje?
Spis treści
Bazowym materiałem, z którego powstaje pianka polietylenowa, jest polietylen (PE). To najpopularniejszy, najszerzej wykorzystywany, a jednocześnie jeden z najtańszych surowców sztucznych. Każdego roku na całym świecie produkuje się go łącznie około 60 milionów ton.
Z produktami wykonanymi z polietylenu mamy kontakt na co dzień. Używamy wyrobów foliowych (toreb, reklamówek), pojemników, opakowań, zakrętek do butelek PET. Z polietylenu produkowane są również wytrzymałe liny oraz żyłki wykorzystywane w wędkarstwie, żeglarstwie czy wspinaczce a nawet włókna do kamizelek kuloodpornych.
W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z nieco innym rodzajem polietylenu, którego finalne właściwości zależą od warunków w jakich materiał powstaje – temperatury, ciśnienia, użytego katalizatora.
Co to jest pianka polietylenowa?
Zanim otrzymamy produkt końcowy, którym jest pianka polietylenowa, wytworzyć trzeba LDPE. Jest to polietylen o małej gęstości (ang. low density PE). Ten rodzaj polietylenu wykazuje się giętkością, elastycznością w temperaturze nawet do -60ºC i miękkością. Jest przezroczysty, bezwonny i, co ważne, całkowicie obojętny fizjologicznie. LDPE w zasadzie nie przepuszcza pary wodnej.
To właśnie z tego materiału powstaje pianka polietylenowa. By ją pozyskać, polietylen o małej gęstości poddaje się procesowi spieniania obojętnymi gazami – np. gazem propan-butan. Do gazów mogą być dodawane inne substancje uszlachetniające piankę bądź wpływające na jej określone właściwości. Powstały materiał ma postać pianki o zamknięto-komórkowej strukturze.
Pianka polietylenowa często wykorzystywana jest w transporcie, czyli m.in. w segmencie e-commerce
Właściwości i zastosowanie pianki polietylenowej
Wspólnymi dla różnego rodzaju pianek polietylenowych właściwościami są:
• duża sprężystość i miękkość,
• wysoka wytrzymałość na uszkodzenia, rozerwanie,
• lekkość,
• zdolność do amortyzowania,
• możliwość wykorzystania ich do izolacji termicznej i akustycznej,
• odporność na wodę i wilgoć.
Wzbogacenie LDPE w procesie jego spieniania o inne dodatki sprawia, że pianka może być również odporna na wysokie temperatury, niepalna, odporna na promieniowanie UV czy antystatyczna.
Taki materiał, w zależności od jego właściwości końcowych, znajduje zastosowanie przede wszystkim w transporcie i branży opakowaniowej. Idealnie zabezpiecza na czas transportu i duże, i małe gabaryty.
Antystatyczna wersja pianki świetnie nadaje się do pakowania elektroniki. Szeroko stosowana jest także w branży budowlanej jako taśmy dylatacyjne, otuliny rur, płachty i bloki, które pełnią funkcję izolatorów.
Z pianki polietylenowej produkowany jest również sprzęt sportowy, rehabilitacyjny i medyczny – maty do ćwiczeń, różnorodne akcesoria do pływania i rehabilitacyjne, stabilizatory oraz gorsety ortopedyczne.