• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Co to jest i jakie ma zastosowanie pianka polietylenowa? 0
Co to jest i jakie ma zastosowanie pianka polietylenowa?

 

Pianka polietylenowa to materiał o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną branżę opakowaniową. Ale nie tylko ta branża wiele jej zawdzięcza.

Dobrodziejstwa pianki polietylenowej cenione są m.in. w budownictwie lub branży medycznej, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Pianka polietylenowa – z czego powstaje?

Spis treści

Bazowym materiałem, z którego powstaje pianka polietylenowa, jest polietylen (PE). To najpopularniejszy, najszerzej wykorzystywany, a jednocześnie jeden z najtańszych surowców sztucznych. Każdego roku na całym świecie produkuje się go łącznie około 60 milionów ton.

Z produktami wykonanymi z polietylenu mamy kontakt na co dzień. Używamy wyrobów foliowych (toreb, reklamówek), pojemników, opakowań, zakrętek do butelek PET. Z polietylenu produkowane są również wytrzymałe liny oraz żyłki wykorzystywane w wędkarstwie, żeglarstwie czy wspinaczce a nawet włókna do kamizelek kuloodpornych.

W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z nieco innym rodzajem polietylenu, którego finalne właściwości zależą od warunków w jakich materiał powstaje – temperatury, ciśnienia, użytego katalizatora.

Co to jest pianka polietylenowa?

Zanim otrzymamy produkt końcowy, którym jest pianka polietylenowa, wytworzyć trzeba LDPE. Jest to polietylen o małej gęstości (ang. low density PE). Ten rodzaj polietylenu wykazuje się giętkością, elastycznością w temperaturze nawet do -60ºC i miękkością. Jest przezroczysty, bezwonny i, co ważne, całkowicie obojętny fizjologicznie. LDPE w zasadzie nie przepuszcza pary wodnej.

To właśnie z tego materiału powstaje pianka polietylenowa. By ją pozyskać, polietylen o małej gęstości poddaje się procesowi spieniania obojętnymi gazami – np. gazem propan-butan. Do gazów mogą być dodawane inne substancje uszlachetniające piankę bądź wpływające na jej określone właściwości. Powstały materiał ma postać pianki o zamknięto-komórkowej strukturze.

hurtownia opakowań

Pianka polietylenowa często wykorzystywana jest w transporcie, czyli m.in. w segmencie e-commerce

Właściwości i zastosowanie pianki polietylenowej

Wspólnymi dla różnego rodzaju pianek polietylenowych właściwościami są:

• duża sprężystość i miękkość,
• wysoka wytrzymałość na uszkodzenia, rozerwanie,
• lekkość,
• zdolność do amortyzowania,
• możliwość wykorzystania ich do izolacji termicznej i akustycznej,
• odporność na wodę i wilgoć.

Wzbogacenie LDPE w procesie jego spieniania o inne dodatki sprawia, że pianka może być również odporna na wysokie temperatury, niepalna, odporna na promieniowanie UV czy antystatyczna.

Taki materiał, w zależności od jego właściwości końcowych, znajduje zastosowanie przede wszystkim w transporcie i branży opakowaniowej. Idealnie zabezpiecza na czas transportu i duże, i małe gabaryty.

Antystatyczna wersja pianki świetnie nadaje się do pakowania elektroniki. Szeroko stosowana jest także w branży budowlanej jako taśmy dylatacyjne, otuliny rur, płachty i bloki, które pełnią funkcję izolatorów.

Z pianki polietylenowej produkowany jest również sprzęt sportowy, rehabilitacyjny i medyczny – maty do ćwiczeń, różnorodne akcesoria do pływania i rehabilitacyjne, stabilizatory oraz gorsety ortopedyczne.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium