• (+48) 504 152 907 

 • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Opakowania w logistyce – klucz do optymalizacji i bezpiecznego transportu 0
Opakowania w logistyce – klucz do optymalizacji i bezpiecznego transportu

Opakowania w logistyce – klucz do optymalizacji i bezpiecznego transportu

Opakowania i materiały pakowe są jednym z kluczowych elementów logistyki. Pełnią w niej wiele ważnych funkcji, zarówno podstawowych, a więc tych, które przychodzą do głowy jako pierwsze, jak i dodatkowych, również niezwykle istotnych. To przecież w dużej mierze od wyboru opakowań w logistyce zależy to, czy przepływ towarów będzie w pełni bezpieczny, a przy tym jak najbardziej efektywny. Dobrze dobrane opakowanie nie tylko, co najbardziej oczywiste, umożliwi dostarczenie produktu do odbiorcy, a w trakcie transportu zabezpieczy towar przed uszkodzeniem, ale też wpłynie na usprawnienie całego procesu czy przyczyni się do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj rodzaje oraz funkcje opakowań w logistyce. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje opakowań stosowanych w logistyce

Opakowania wykorzystywane w logistyce można podzielić na szereg sposobów. Oto najczęściej stosowane podziały:

 1. Ze względu na rodzaj tworzywa, z którego są wykonane:
 • opakowania z tworzyw papierniczych, czyli papieru, kartonu bądź tektury (np. pudła, torby, koperty, tuby);
 • opakowania metalowe (np. pudła, puszki);
 • opakowania szklane (np. butelki, słoiki);
 • opakowania z tworzyw sztucznych (np. pudła, foliopaki, torby, worki);
 • opakowania drewniane (np. palety, skrzynie);
 • opakowania z tkanin (np. torby, worki);
 • opakowania wykonane z dwu lub więcej materiałów (np. koperty bąbelkowe).
 1. Ze względu na formę konstrukcyjną: pudła, skrzynie, palety, butle, tuby, beczki, worki, torby, koperty, puszki itd.
 2. Ze względu na podatność do składania i rozbierania: rozbieralne, składane (puste opakowanie można złożyć bez konieczności rozdzielania jego elementów), nierozbieralne.
 3. Ze względu na częstość użytkowania: jednorazowe lub wielokrotnego użytku.
 4. Ze względu na kontakt z pakowanym towarem: bezpośrednie (stykające się z umieszczonym w nim produkcie), pośrednie (takie, które się z nim nie styka).
 5. Ze względu na zastosowanie:
 • jednostkowe – służące do pakowania pojedynczych produktów bądź ich określonej ilości przeznaczonej do sprzedaży detalicznej. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona tych produktów przed ubytkiem jakościowym oraz ilościowym;
 • zbiorcze – przeznaczone do zapakowania określonej liczby sztuk produktu w opakowaniu jednostkowym;
 • transportowe – umieszcza się w nich opakowania zbiorcze, jednostkowe bądź produkty luzem na czas transportu i magazynowania.

Oczywiście to nie wszystkie podziały. Opakowania w logistyce podzielić można też np. pod kątem różnych rozwiązań konstrukcyjnych (sztywności, szczelności lub wytrzymałości na działanie ciśnienia), czy też ich ekologiczności (więcej o takich opakowaniach przeczytasz w naszym artykule pt. Opakowania ekologiczne. Jakie materiały wybrać do sklepu stawiającego na ekologię?).

Jakie są funkcje opakowań w logistyce?

Opakowania w logistyce pełnią szereg istotnych funkcji. W tym kontekście z reguły kładzie się nacisk na kwestię umożliwienia przetransportowania produktu i jego ochrony przed zniszczeniem bądź zgubieniem, jednak rola opakowań w logistyce wcale się na tym nie kończy. Jakie zatem są wszystkie ich funkcje? Oto one:

 • Funkcja ochronna – jak już wspomnieliśmy, opakowania stosowane w logistyce muszą zabezpieczyć transportowany towar przed zniszczeniem, obniżeniem jakości lub utratą, a więc chronić go przed niekorzystnym wpływem czynników mechanicznych oraz warunków pogodowych, a także przed kradzieżą.
 • Funkcja magazynowa – wymiary i kształt opakowania mają pozwolić na jak najlepsze, a więc maksymalne, wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Co za tym idzie, opakowania zbiorcze lub transportowe powinny nadawać się do układania np. w stosy na palecie czy wózku transportowym.
 • Funkcja transportowa – podobnie jak w przypadku funkcji magazynowej, kształt oraz wymiary opakowania zbiorczego lub transportowego powinny umożliwiać maksymalne wykorzystanie miejsca w środku transportu. Ważne przy tym jest również to, by ich masa była stosunkowo niska, oczywiście na ile pozwala rodzaj transportowanego towaru.
 • Funkcja informacyjna – opakowania w logistyce stanowią też ważny nośnik informacyjny. Na opakowaniu może znajdować się np. wiadomość dotycząca ilości, objętości czy masy towaru lub sposobu obchodzenia się z nim. Dzięki umieszczeniu na opakowaniu specjalnych etykiet ostrzegawczych czy taśm pakowych z nadrukami od razu wiadomo, że mieszczą się w nich towary kruche, łatwo psujące się czy wymagające specjalnego traktowania.
 • Funkcja manipulacyjna – opakowania w logistyce muszą jak najbardziej ułatwiać załadunek, rozładunek, magazynowanie czy transport pomiędzy określonymi punktami.
 • Funkcja marketingowa – odpowiednio zaprojektowane i właściwie dobrane opakowanie w logistyce przyciągnie uwagę osób pracujących w firmach transportowych, sortowniach, magazynach. W ten sposób zapamiętają nazwę marki, co kiedyś może wpłynąć na ich decyzje zakupowe. Z tego względu warto wykorzystywać np. folie stretch lub taśmy pakowe z logo firmowym.

Podsumowując, rola opakowań w logistyce jest nie do przecenienia. To właśnie one umożliwiają sprawny przepływ towarów, który jest niezbędny dla rozwoju i dobrego prosperowania każdego przedsiębiorstwa. Stąd też do ich wyboru należy przywiązywać dużą wagę. Wysokiej jakości opakowania i materiały pakowe, które są niezbędne w logistyce, znajdziesz w Opak-System. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium