• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Przeprowadzka - jak się spakować? 0
Przeprowadzka—jak się spakować?

Spis treści

 

Przeprowadzka może być stresująca, zwłaszcza gdy zaczynamy pakować się w ostatniej chwili i w sposób chaotyczny. Pakowanie to proces logistyczny, dlatego należy się do niego zabrać odpowiednio wcześniej. Jak się spakować, żeby nasze rzeczy, a także nerwy przetrwały transport bez niepotrzebnych uszkodzeń?  W poniższym tekście dowiesz się wszystkiego, co niezbędne na ten temat.

Przygotowując się do przeprowadzki, warto sporządzić listę przydatnych rzeczy, co pozwoli na przejście tego procesu w sposób sprawny i wystarczająco szybki. Pamiętaj, że w dniu przeprowadzki, wszystko powinno być już spakowane i gotowe do transportu. Do przeprowadzki potrzebne będą: kartony, taśma klejąca, dyspenser do taśmy, folia bąbelkowa lub tektura falista oraz woreczki strunowe. To, ile kartonów potrzebujesz, zależy od liczby osób, które się przeprowadzają oraz od ilości rzeczy, które posiadają.

Przyjmuje się, że jeden karton przypada na jeden metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Przygotuj taśmę klejącą, warto zaopatrzyć się także w dyspenser do taśmy, nie jest on drogi, a w sposób znaczący przyspieszy zabezpieczanie kartonów. Pakowanie z pomocą dyspensera ułatwi odwijanie taśmy bez plątania i znacznie poprawi komfort Twojej pracy. Dobrym pomysłem jest także oznakowanie pudła do przeprowadzki.

karton klapowy

 

Na kartonach powinny znajdować się informacje przydatne dla Ciebie, ale także dla osób, które będą te kartony przenosić. Najlepsze są etykiety samoprzylepne, na których możesz umieścić oznaczenia takie, jak np. szkło, książki, salon, sypialnia, kuchnia itp. To wszystko pomoże uniknąć uszkodzenia kruchych przedmiotów, a także będzie widomo, do którego pomieszczenia wnosić kolejne kartony.

Skąd wziąć kartony do przeprowadzki?

Najlepszym produktem na szybkie i bezpieczne pakowanie do przeprowadzki są kartony. Do nich zapakujesz praktycznie wszystko: począwszy od wszelkich tekstyliów takich, jak ubrania, ręczniki i pościel, poprzez ciężkie książki, na drobnych przedmiotach kończąc. Mniejsze części garderoby, takie jak bielizna czy skarpetki, albo artykuły biurowe np. długopisy, lub biżuteria najlepiej dodatkowo zapakować do woreczków strunowych. W ten sposób będą one odpowiednio zabezpieczone i nie rozsypią się w trakcie transportu. Takie woreczki mogą być używane wielokrotnie, więc po przeprowadzce możesz je wykorzystać do innych celów, np. w kuchni do przechowywania przepisów, ulotek lub przypraw.

Pamiętaj, żeby do przeprowadzki używać odpowiednich kartonów. Oczywiście, można sobie poradzić, używając starych pudełek po bananach z supermarketu, jednak pudełka do przeprowadzek mają wiele zalet w porównaniu z używanymi pudłami ze sklepu. Profesjonalne kartony przede wszystkim są czyste i nieprzesączone sklepowym zapachem.

Zamykane na klapy odpowiednio zabezpieczą transportowane przedmioty, dobrze się układają w samochodzie, ustawione jeden na drugim nie uszkodzą się podczas jazdy. Dodatkowo mogą one utrzymać większy ciężar niż zwykle pudełka z marketu. Niezadrukowana powierzchnia ułatwi oznaczanie kartonów, a po przeprowadzce mogą przydać się do przechowywania przedmiotów w piwnicy lub garażu.

Sprawdź folie stretch

Jak się spakować?

Na co należy zwrócić uwagę przy przeprowadzce? Ważne jest nie tylko to, jak pakujesz, ale także w jakiej kolejności. Na początku pakuj rzeczy, które są najmniej potrzebne. Jeżeli proces pakowania zajmie Ci kilka dni najbardziej potrzebne przedmiotu zostaw na sam koniec pakowania.

Kolejna ważna zasada: ciężkie rzeczy pakuj na dole, a lekkie na górze. Pudełko kartonowe nie powinno ważyć więcej niż 20 kilogramów, pamiętaj o tym zwłaszcza przy pakowaniu rzeczy naprawdę ciężkich, np. książek. Zbyt ciężki karton będzie trudny do przenoszenia, zwłaszcza gdy zechcesz przenieść go z jednego pomieszczenia do drugiego, nie wspominając o schodzeniu ze schodów. Gdy pakujesz ciężkie rzeczy, pamiętaj także, żeby nie zostawiać żadnych pustych miejsc w pudełku.

Nie wypełniony karton spowoduje, że podczas transportu przedmioty w środku mogą się przemieścić i ulec uszkodzeniu. Jeśli wypełnisz karton w całości, podczas pakowania zużyjesz mniej pudełek, a poza tym zabezpieczysz je przed zgnieceniem. Do wypełnienia pudełka wykorzystaj coś lekkiego, np. poduszkę, a mniejsze puste przestrzenie wypełnij folią bąbelkową lub tekturą falistą. Tutaj także nie oszczędzaj, co prawda puste miejsca możesz wypełnić starymi gazetami, ale tusz drukarski łatwo się plami, więc może zniszczyć twoje rzeczy.

Unikaj także spiczastych przedmiotów na górze pudełka, aby karton się nie przebił pod ciężarem innych pudełek. Pamiętaj o prawidłowym zabezpieczeniu delikatnych przedmiotów, takich jak szkło, porcelana, rzeźby, obrazy, lampy itp. Do prawidłowego zapakowania wrażliwych rzeczy najbardziej odpowiednia będzie folia bąbelkowa, która zamortyzuje drobne drgania w trakcie transportu, oraz etykiety ostrzegające o zawartości kartonu. Do oznakowania pudełek możesz użyć także kolorowej taśmy pakowej, np. czerwoną możesz oklejać kartony z delikatną zawartością, np. szkło, żółtą—neutralne, np. książki lub garnki, a zieloną takie, które na pewno się nie uszkodzą, np. tekstylia.

Sprawdź etykiety z nadrukiem

Przydatne wskazówki na koniec

Niektóre przedmioty powinny być zapakowane z najwyższą starannością. Pamiętaj, aby urządzenia elektryczne np. małe AGD transportować oddzielnie. Zapakuj je do kartonu owinięte obficie w folię bąbelkową lub tekturę falistą i odpowiednio oznacz. Pakując ciężkie przedmioty, wypełnij karton tylko do połowy, a następnie uzupełnij go lekkimi. Książki umieść w pudełku brzegiem do siebie, dzięki temu nie będą się wsuwały w siebie i nie uszkadzały wzajemnie.

Jeżeli w przeprowadzce pomaga Ci fachowa ekipa, szczególną uwagę zwróć na prawidłowe oznaczenie kartonów. Jeżeli napiszesz na pudełku „książki”, będzie to istotna informacja, ale jeśli dodasz „salon”, to osoba wnosząca kartony będzie od razu wiedziała, do którego pomieszczenia go zanieść.  Przeprowadzka i przygotowanie do niej to pracochłonny proces, ale jeśli odpowiednio ją zorganizujesz, z pewnością wszystko pójdzie Ci sprawnie i bezstresowo.  

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium