• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Rodzaje taśm spinających 1
Rodzaje taśm spinających

Taśma spinająca i jej rodzaje

Spis treści

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie ładunków zwłaszcza większych gabarytów, a priorytetem w przypadku takich czynności jest wysoka wytrzymałość oraz elastyczność, najlepszym rozwiązaniem będą taśmy spinające, nazywane również taśmami bandującymi. W czym tkwi fenomen tych produktów i jakie rodzaje taśm spinających oferuje współczesny rynek? Sprawdźmy.

Taśmy spinające i bandowanie

Taśmy spinające to specjalistyczne produkty przeznaczone zarówno do ręcznego, jak i maszynowego spinania oraz opasywania różnego rodzaju przedmiotów. Wielokrotnie takie rozwiązanie jest o wiele bardziej praktyczne i skuteczne niż stosowanie tradycyjnych produktów stalowych. Taśmy spinające są przy tym również o wiele lżejsze oraz łatwiejsze w użytkowaniu, a także bardziej odporne na czynniki atmosferyczne.

Proces opasywania ładunków przeznaczonych do transportu za pomocą taśm spinających nazywany jest bandowaniem. Wymaga on nie tylko wykorzystania taśm, ale również specjalistycznych zapinek czy też napinaczy lub paskowaczy. Niezależnie jednak od stosowanych akcesoriów dodatkowych, to taśmy spinające odgrywają pierwszoplanową rolę w skutecznym bandowaniu ładunku. Dzięki nim możliwe jest:

  • bezpieczne spinanie i rozpinanie ładunku,
  • łatwiejszy proces opasywania ładunku bez konieczności wykorzystywania kosztownych urządzeń,
  • zachowanie jakości oraz struktury ładunku bez jego uszkodzenia oraz przebarwienia,
  • zachowanie stałego naprężenia taśmy na ładunku.

Podstawowymi rodzajami taśm spinających są taśmy polipropylenowe PP oraz taśmy poliestrowe PET oraz PES.

Taśmy polipropylenowe (PP)

Cechami charakterystycznymi taśm polipropylenowych są przede wszystkim niskie koszty jednostkowego spięcia, wysoka wydajność oraz łatwość użytkowania. Taśm PP używa się najczęściej do zabezpieczenia ładunku na palecie, a także do spięcia przesyłek o mniejszych gabarytach. Taśma polipropylenowa doskonale stabilizuje oraz zabezpiecza ładunek podczas transportu ze względu na swą bardzo wysoką wytrzymałość. Specyfikacja oraz uniwersalność taśmy PP sprawia, że jest ona obecnie najpopularniejszą taśmą spinającą z tworzywa sztucznego dostępną na rynku, którą wykorzystuje się praktycznie w każdym sektorze przemysłowym.

Taśmy PP dostępne są w palecie szerokości od 5 mm do 19 mm oraz o zróżnicowanej grubości i kolorystyce. Używa się ich do ochrony produktów ważących od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów. Taśmy PP najczęściej wykorzystuje się m.in. do zamykania oraz zabezpieczania opakowań kartonowych, spinania elementów drewnianych (np. kantówki, płyty), wiązkowania profili plastikowych i metalowych czy też stabilizowania elementów na paletach transportowych. Taśmy polipropylenowe mogą być stosowane również w automatach pakujących, jak i w różnych ręcznych urządzeniach spinających.

Taśmy poliestrowe (PET)

Taśmy PET (poliester twardy) to produkty, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na zerwanie i jednocześnie wysoką elastycznością. Są one doskonałą alternatywą dla standardowych taśm stalowych.

Taśma poliestrowa twarda wykorzystywana jest do zabezpieczania ładunków oraz ich stabilizacji podczas transportu. Najczęściej spina się nią ciężkie gabarytowo ładunki, jak np. betonowe elementy budowlane, opasywanie tarcicy, paletyzowanie płyt wiórowych czy też bel papieru, itp. Taśmy PET miały całkowicie zastąpić na rynku taśmy stalowe i jednocześnie obniżyć koszty spinania. Dzięki ich wysokiej elastyczności możliwe jest uzyskanie dużego naprężenia taśmy, co zapobiega rozluźnieniu się ładunku podczas transportu.

Taśmy PET są najczęściej stosowane w zautomatyzowanym pakowaniu, gdzie są w stanie spełnić nawet najbardziej wymagające normy jakościowe. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne spinanie i rozpinanie ładunków, łatwa aplikacja niewymagająca użycia drogich urządzeń, są odporne na czynniki atmosferyczne oferując jednocześnie wytrzymałość porównywalną do taśm stalowych.

Taśmy poliestrowe (WG, GW)

Taśmy WG, GW (poliester miękki) służą podobnie jak taśmy polipropylenowe do spinania i mocowania ładunków na czas składowania oraz transportowania. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością oraz bardzo wszechstronnym zastosowaniem.

Poliester to materiał odznaczający się dużą odpornością na oddziaływanie czynników chemicznych oraz atmosferycznych, a także nie traci swych właściwości pod wpływem wysokich temperatur, promieni UV czy też wilgotności. Taśmy poliestrowe miękkie stosuje się najczęściej w belownicach oraz do zabezpieczania palet. Taśmę taką można wyłącznie spinać za pomocą zapinek drucianych. Taśmy występują w wielu rozmiarach i w zależności od ich typu różnią się od siebie wytrzymałością.

taśma poliestrowa

Rewolucja w spedycji i logistyce

Taśmy spinające są obecnie nieodzownym elementem większości firm zajmujących się transportem produktów do klientów, głównie ze względu na swą wytrzymałość. Niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, zrewolucjonizowały one metody zabezpieczenia ładunków zarówno w przypadku spedycji interkontynentalnej, jak i lokalnej.

Komentarze do wpisu (1)

12 lipca 2019

Takie może się wydawać proste elementy jak ten, wniosły wiele do różnych dziedzin przemysłu oraz transportu. Fajnie poznać nieco więcej informacji na ich temat. Bardzo fajny artykuł!

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium