• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Przygotowanie palet do transportu 2
Przygotowanie palet do transportu

Jak bezpiecznie transportować palety?

Transport towarów, bez względu na jego formę, jest związany z szeregiem różnych czynności, które muszą zostać wykonane w celu maksymalnej optymalizacji czasu transportu oraz zabezpieczenia odpowiedniej jakości towaru. Dotyczy to również palet. Ich złe przygotowanie oraz niedbałe ułożenie na nich towaru może doprowadzić do uszkodzenia ładunku, a to z kolei może być poważną przeszkodą w uzyskaniu odszkodowania z tytułu ubezpieczenia towaru. Jak więc bezpiecznie transportować palety, aby uchronić ładunek przed zniszczeniem i nie narazić się na niepotrzebne koszty?

Z prawnego punktu widzenia

Zgodnie z prawem (art. 43 ustawy – prawo przewozowe), za odpowiednie przygotowanie ładunku do transportu odpowiada jego nadawca, czyli np. firma logistyczna. Jeżeli jednak zamówiliśmy jedynie transport, wówczas obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia ładunku spoczywa na nas.

 

Paleta palecie nie równa

Pierwszą, istotną rzeczą jest wybór odpowiednich palet, które powinny być prawidłowo dostosowane do konkretnego rodzaju transportu. I tak, np. w przypadku transportu drogowego używa się najczęściej palet drewnianych, natomiast podczas relokacji lotniczej wykorzystywane są palety wykonane z tektury falistej. One z kolei nie nadają się do transportu morskiego, ponieważ mogą łatwo ulec uszkodzeniu na skutek oddziaływania wilgoci. Palety muszą być również w nienagannym stanie technicznym, a więc nie mogą posiadać pęknięć, złamań, nie mogą być przegnite ani w żaden inny sposób uszkodzone.

 

Najczęstsze rozmiary palet, to:

  • palety euro o wymiarach 120x80 cm, które są obecnie najpopularniejszym standardem palet transportowych,
  • palety angielskie o wymiarach 120x100 cm,
  • palety niestandardowe, nazywane również chińskimi paletami, które występują w zróżnicowanych rozmiarach dla specjalnych niewymiarowych produktów, które nie mieszczą się na standardowych paletach.

Palety można podzielić również na jednorazowe, czyli te nienadające się do ciągłego użytkowania, palety wymienne – które mogą zostać kilkukrotnie wykorzystane oraz palety lotnicze, czyli specjalnie przygotowane elementy o niskiej wadze i dużej wytrzymałości.

 

Stabilność ładunku na wagę złota

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju palet, należy zająć się właściwym ułożeniem i bezpiecznym zamocowaniem ładunku na palecie. Najczęstszym błędem popełnianym podczas przygotowywania ładunku jest jego niestabilne ułożenie, np. na tzw. zakładkę lub też brak całkowitego wypełnienia w niektórych ładunkach. Aby tego uniknąć, ciężar ładunku musi być rozłożony równomiernie, a poszczególne paczki powinny być ułożone jedna na drugiej. Środek ciężkości ładunku powinien się pokrywać ze środkiem palety. Pamiętać również należy o odpowiedniej wysokości towaru łącznie z paletą. Przyjmuje się, że górną granicą powinna być wysokość 180 cm.

 

Bezpieczne taśmy spinające

Kolejną bardzo ważną kwestią podczas przygotowywania palety z ładunkiem jest jego właściwe zabezpieczenie, np. poprzez owinięcie towaru za pomocą folii oraz taśm spinających. W zależności od rodzaju ładunku mogą to być taśmy polipropylenowe lub poliestrowe. Bardzo ważne jest ich odpowiednie napięcie. Dodatkowo przesyłki można zabezpieczyć specjalnymi blatami drewnianymi lub tekturowymi, które układa się na ostatnią warstwę palety, zabezpieczając dodatkowo stretchem.

taśma PP

Nie zapominajmy o liście przewozowym

Prawidłowo przeprowadzony oraz zorganizowany transport palet z ładunkiem wymaga jeszcze jednego, niezwykle ważnego czynnika, a mianowicie umieszczenia w widocznym miejscu listu przewozowego. To w nim znajdują się wszelkie niezbędne informacje odnośnie obchodzenia się z ładunkiem. Właściwe oznaczenie towaru będzie drogocenną wskazówką np. dla kierowcy, w jaki sposób powinien transportować konkretny ładunek do odbiorcy docelowego, aby ten nie uległ uszkodzeniu. Firma produkcyjna lub handlowa po konsultacji z firmą spedycyjną powinna otrzymać precyzyjne wskazówki dotyczące rodzaju użytych palet oraz ich zabezpieczenia.

Podstawowym zadaniem palet jest zabezpieczenie ładunku podczas transportu, wykonanie go w sposób wygodny i szybki, a także zapewnienie odpowiedniej standaryzacji w rozproszonym środowisku magazynowo-logistycznym. Wybór oraz zabezpieczenie palet musi być przemyślane i w pełni świadome, aby uniknąć ewentualnych strat podczas transportu ładunku z punktu A do punktu B.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika, zabezpieczanie palet podczas transportu nie będzie stanowić dla Ciebie już żadnego kłopotu. Jeśli zastosujesz się do naszych rad zyskasz pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Powodzenia!  

 

Komentarze do wpisu (2)

12 lipca 2019

Świetny wpis dla wszystkich tych, którzy zajmują się transportem, jednak nie mają zbyt dużego doświadczenia w tym temacie. To wszystko wydaje się być proste, jednak czasem jakiś szczegół może nam umknąć.

29 sierpnia 2019

Pracuje na magazynie. Często wysyłamy meble na paletach i z doświadczenia wiem, że ich zabezpieczenie i odpowiednie ułożenie jest bardzo ważne. Wiadomo, że błędy się zdarzają, zwłaszcza na początku, dlatego warto poznać odpowiednie techniki przygotowywania towaru do wysyłki.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium