• (+48) 504 152 907 

 • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Jakie rozmiary przesyłek do paczkomatów InPost, punktów odbioru Orlen, Ruch, Żabka, Poczta. 0
Jakie rozmiary przesyłek do paczkomatów InPost, punktów odbioru Orlen, Ruch, Żabka, Poczta.

Z roku na rok rośnie popularność nadawania i odbierania przesyłek za pomocą paczkomatów InPost lub opcji odbioru w takich punktach jak Orlen czy Żabka. Nadal często wybierana jest też Poczta Polska. Aby wszystko przebiegło szybko, sprawnie i bez problemów, należy dostosować wymiary przesyłki do wymogów obowiązujących w danym punkcie odbioru.

W zależności od tego, na jaką formę odbioru paczki przez adresata się zdecydujesz, spotkasz się z nieco innymi wymiarami paczki przypisanej do określonego gabarytu. Jeśli chodzi o wielkość przesyłek, w niektórych przypadkach do wyboru są trzy gabaryty, w innych tylko dwa, w niektórych podane są znów tylko maksymalne wymiary paczki. Dzięki naszemu artykułowi zaoszczędzisz czas przeznaczony na wyszukiwanie tych informacji na różnych stronach. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy te wszystkie dane w jednym artykule. Dodatkowo podzielimy się też instrukcją jak zmierzyć paczkę oraz jak prawidłowo podać jej wymiary. A więc – zaczynamy!

Przesyłki do paczkomatów InPost, punktów odbioru Orlen, Ruch, Żabka, Poczta

Spis treści

Rozmiary przesyłek do paczkomatów InPost

Na pierwszy ogień niech pójdą paczkomaty InPost. Za pośrednictwem paczkomatów InPost można wysyłać przesyłki mieszczące się w trzech grupach gabarytowych:

 • Gabaryt A – maksymalne wymiary przesyłki: 8x38x64 cm, maksymalna waga przesyłki: 25 kg;
 • Gabaryt B – maksymalne wymiary przesyłki: 19x38x64 cm, maksymalna waga przesyłki: 25 kg;
 • Gabaryt C – maksymalne wymiary przesyłki: 41x38x64 cm, maksymalna waga przesyłki: 25 kg.

Jak więc widać już na pierwszy rzut oka, maksymalna waga przesyłki nie zmienia się i jest taka sama niezależnie od jej wymiarów. To duże ułatwienie dla użytkowników paczkomatów InPost. Tak samo łatwo można odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jest maksymalna długość paczki o gabarycie C InPost, czyli największej z możliwych. Nie zmienia się ona bowiem, i bez względu na gabaryt zawsze wynosi 64 cm. Rozmiar paczki również jest dość łatwy do określenia.

Podamy teraz kilka przykładów grup produktów, które będą mieścić się w określonych przez InPost przedziałach gabarytowych. Oczywiście przypisane są one tutaj jedynie orientacyjnie, przedmiot uważany przez kogoś za mały, inna osoba określi jako średni itd.

 • Gabaryt A – części zamienne, mała odzież (ubranka dziecięce, bielizna, etc.), mniejsza galanteria (np. portfele), drobna elektronika (np. smartfony);
 • Gabaryt B – dekoracje, wazony, tekstylia, ubrania, mniejszy sprzęt RTV/AGD (np. aparaty fotograficzne), małe zabawki;
 • Gabaryt C – duże zabawki, duża odzież (np. kurtki, płaszcze), większa galanteria (np. torby, walizki), sprzęt RTV/AGD (np. telewizory).

Jakie kartony do paczkomatów wybrać?

Wielkość przesyłek dostosowana do wymogów obowiązujących w ramach wysyłki paczkomatami InPost to oczywiście sprawa kluczowa. Znając już je, warto wybrać odpowiednie rozmiary kartonów. Wybierając kartony klapowe, których wymiary są idealnie dostosowane do paczkomatowych wytycznych, proces pakowania i wysyłki stanie się jeszcze mniej skomplikowany. Firma Opak-System ma w swojej ofercie 3-warstwowe kartony klapowe o gabarytach A, B i C, posiadające takie same wymiary jak te wyszczególnione przy okazji omawiania maksymalnych wymiarów przesyłek przypisanych do poszczególnych gabarytów.

Rozmiary przesyłek Orlen, Ruch

Z uwagi na to, że Ruch i Orlen uruchomili nową usługę Orlen Paczka, która to zastąpiła Paczkę w Ruch, podamy tu jednocześnie rozmiary przesyłek Ruch, gdyż jedne i drugie zostały ujednolicone.

Rozmiary przesyłek Orlen (i dawniej rozmiary przesyłek Ruch) można podzielić w zależności od punktu odbioru i przedstawiają się one następująco:

AMP (Automat Paczkowy Orlen Paczka) i Stacje Orlen:

 • Gabaryt S – maksymalne wymiary przesyłki: 8x30x60 cm, maksymalna waga przesyłki: do 5 kg;
 • Gabaryt M – maksymalne wymiary przesyłki: 19x30x60 cm, maksymalna waga przesyłki: do 20 kg;
 • Gabaryt L – maksymalne wymiary przesyłki: 38x41x60 cm, maksymalna waga przesyłki: do 25 kg (tymczasowo niedostępna).

PUDO (Punkty odbioru i nadawania paczek):

 • Gabaryt S (mini paczka) – maksymalne wymiary przesyłki: 8x30x60 cm, maksymalna waga przesyłki: do 5 kg;
 • Gabaryt M (paczka standardowa) – maksymalne wymiary przesyłki: 19x30x60 cm, maksymalna waga przesyłki: do 20 kg;
 • Brak gabarytu L!

Rozmiary przesyłek Żabka

Chętnie wybieranym miejscem odbioru przesyłki są również sklepy Żabka, które jakiś czas temu też stały się punktem paczek kurierskich. Można tu zarówno nadać, jak i odebrać przesyłkę w ramach Superpaczki. Sieć tych sklepów oferuje nadanie paczek w dwóch usługach. Nie ma tutaj podziału na poszczególne gabaryty, są podane maksymalne wymiary oraz waga. Jeśli chodzi o wielkość przesyłek, wygląda to tak:

 • Poczta Kurier 48 Punkty – maksymalne wymiary przesyłki: 70x60x60 cm, maksymalna waga przesyłki: 20 kg;
 • DHL Service Point – maksymalne wymiary przesyłki: 80x60x60 cm, maksymalna waga przesyłki: 25 kg.

Rozmiary przesyłek Poczta Polska

Sporo osób decyduje się na nadawanie i odbiór paczek w placówkach Poczty Polskiej. Poczta Polska podaje nie tylko maksymalne wymiary przesyłek (przypisanych do poszczególnych gabarytów), ale też i wymiary minimalne.

Minimalne rozmiary przesyłek Poczta Polska:

 • 9x14 cm (strona adresowa) z tolerancją +/-0,2 cm

Maksymalne rozmiary przesyłek Poczta Polska (długość + obwód zmierzony w kierunku innym niż ta długość = maksymalnie 300 cm):

 • Gabaryt A – maksymalne wymiary przesyłki: 60x50x30 cm;
 • Gabaryt B – jeśli choć jeden wymiar przekroczy wartość wyszczególnioną przy gabarycie A (a więc >60 cm, >50 cm lub >30 cm); ważne: największy wymiar nie może być większy niż 150 cm!

Jak zmierzyć paczkę i jak prawidłowo podawać wymiary przesyłki?

Na koniec podstawowe wytyczne jak zmierzyć paczkę, a potem prawidłowo podać jej wymiary. Dzięki temu będziesz mógł określić, czy ma ona przykładowo gabaryt A czy gabaryt B. Wymiary uzyskane podczas mierzenia są w tym względzie kluczowe, należy więc zadbać o to, by były jak najbardziej dokładne. Przesyłkę musisz zmierzyć w trzech wymiarach w najbardziej oddalonych od siebie punktach paczki. Należy pamiętać, że według wszystkich wytycznych dotyczących mierzenia wielkości paczek i podawania ich wymiarów, najpierw w informacji umieszcza się długość, potem szerokość, a na końcu wysokość przesyłki.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w szybkim i bezproblemowym pakowaniu i nadawaniu przesyłek bez znaczenia, czy będziesz korzystać z paczkomatów InPost czy z usług oferowanych przez Orlen, Żabkę lub Pocztę Polską.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium