• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Folia stretch - z czego jest zrobiona? 1
Folia stretch - z czego jest zrobiona?

Wynalezienie folii stretch stało się przełomowym odkryciem dla wielu sektorów współczesnej gospodarki, a szczególnie tych, w których wydajne i bezpieczne pakowanie różnego rodzaju produktów odgrywa bardzo ważną rolę. Sprawdzamy, z czego wykonana jest popularna folia stretch i w jaki sposób się ją obecnie wytwarza.

Dlaczego świat pokochał folię stretch?

Spis treści

Nazwa „folia stretch” to tak naprawdę powszechnie używane określenie dla wielowarstwowej rozciągliwej folii polietylenowej, którą wykorzystuje się głównie w szeroko rozumianym przemyśle, logistyce, transporcie, handlu oraz do użytku prywatnego jako doskonały produkt do pakowania, przechowywania, zabezpieczania oraz transportowania różnego rodzaju produktów. Folia stretch zapewnia stabilność zapakowanych produktów na czas transportu, chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także skutecznie ukrywa zawartość przesyłki podczas całego procesu logistycznego.

Z czego i jak produkuje się folię stretch?

Folia stretch jest materiałem, który w niemal stu procentach produkuje się z surowca znanego jako liniowy polietylen o niskiej gęstości (LDPE). Zapewnia on produktowi końcowemu dużą elastyczność, termoplastyczność oraz woskowatość. Sam proces produkcji folii jest dość skomplikowany, a co za tym idzie i kosztowny. Folia stretch jest produkowana przede wszystkim z tworzyw sztucznych, jak np. polietylen, kopolimer, polipropylen czy też fluoropolimery. Obecnie w produkcji folii stretch wykorzystuje się dwie podstawowe metody jej wytwarzania.

Folia stretch metodą rozdmuchu „blown”

Produkcja folii stretch metodą rozdmuchu to proces czasochłonny, jednak uzyskany w ten sposób produkt końcowy ma bardzo dobrą jakość, wysoką odporność na przebicie i inne uszkodzenia mechaniczne, a także charakteryzuje się wysokimi właściwościami klejenia. Tak dobre parametry muszą się, oczywiście, przełożyć na wyższą cenę takiego produktu. Technologia „blown”, w wyniku której powstaje folia stretch, polega na roztopieniu żywicy, która jest następnie rozdmuchiwana w dwóch kierunkach – maszynowym oraz poprzecznym. Tak przygotowany surowiec zostaje na końcowym etapie produkcji schłodzony powietrzem. Powstała w ten sposób folia charakteryzuje się bardzo dużą rozciągliwością i jednocześnie wytrzymałością.

Folia stretch metodą CAST

Produkcja folii stretch metodą CAST polega na rozlaniu roztopionej żywicy po specjalnie przygotowanej formie, która następnie jest rozciągana maszynowo oraz w końcowym etapie schładzana za pomocą tzw. wytłaczarek. Powstała w ten sposób folia stretch charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz wytrzymałością na rozerwanie oraz przebicie. Metoda wlewu maszynowego CAST jest o wiele szybsza i bardziej wydajna w porównaniu z technologią rozdmuchu, a tym samym produkt końcowy jest tańszy w sprzedaży. Wielu producentów folii wykorzystuje w tym procesie wyłącznie polietylen, a także dodaje niektóre domieszki tworzyw sztucznych. Do mieszanki dodaje się również barwniki, w wyniku czego powstaje kolorowa folia, która m.in. chroni zapakowany produkt przed wyblaknięciem na skutek działania promieniowania UV, a także ukrywa produkt na czas transportu przed wzrokiem niepożądanych osób.

Komentarze do wpisu (1)

5 lutego 2020

Ciekawy artykuł, który mówi coś więcej o produkcie powszechnego użytku.Folię stretch używamy na co dzień i to w szerokim wymiarze i nikt z nas pewnie nie zdawał sobie sprawy jak wygląda proces jej wytwarzania. Jest ona bardzo dobrym i praktycznym wynalazkiem, który zapewne jeszcze długo będzie nam służył.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium