Czy folia bąbelkowa nadaje się do zabezpieczania w transporcie ciężkich przedmiotów?
Spis treści
Folia bąbelkowa to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych, bez którego trudno wyobrazić sobie pakowanie różnego rodzaju produktów. Ta wykonana z polietylenu folia do zabezpieczania przedmiotów ceniona jest przede wszystkim za swoje właściwości izolacyjne oraz amortyzacyjne, a także za niewygórowaną cenę. Doskonale chroni towar przed wstrząsami, uszkodzeniami, zabrudzeniami i wilgocią. Czy jednak folia bąbelkowa, po którą często sięga się przy pakowaniu rzeczy kruchych i delikatnych, umożliwi także odpowiednie zabezpieczanie ciężkich przedmiotów? Jakie ma przy tym znaczenie rodzaj wybranej przez Ciebie folii bąbelkowej? Sprawdźmy!
Folia bąbelkowa do pakowania – rodzaje
Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że każda folia bąbelkowa jest identyczna: kiedy bierzesz ją do ręki, widzisz po prostu przezroczysty, elastyczny i sprężysty arkusz plastikowego materiału, na powierzchni którego w regularnych odstępach od siebie znajdują się pęcherzyki wypełnione powietrzem. Jeśli jednak wgłębić się w temat bardziej, okazuje się, że folie te mogą się od siebie różnić. I nie chodzi tu tylko o szerokość i długość nawoju, co pewnie przyjdzie Ci do głowy w pierwszej kolejności.
Polecamy: Folia "DUŻY BĄBEL" 2w 1,2m x 50m 60m2
Polecamy: Folia bąbelkowa 0,30m 30cm pęcherzykowa
Polecamy: Folia bąbelkowa 0,3x50m (3szt.)
Folia bąbelkowa występować może w kilku wersjach. My zajmiemy się tutaj najbardziej popularnymi, a więc i najczęściej wybieranymi. Są to kolejno:
- Folia bąbelkowa dwuwarstwowa – ta folia pęcherzykowa zwana jest inaczej lekką, a sprawdza się przede wszystkim przy zabezpieczaniu lżejszych i mniejszych przedmiotów;
- Folia bąbelkowa trzywarstwowa – dzięki dodatkowej warstwie folia ta jest mocniejsza od swej dwuwarstwowej odpowiedniczki, przyda się więc do zapakowania produktów cięższych i bardziej wymagających;
- Folia bąbelkowa „duży bąbel” – średnica każdego bąbla znajdującego się na tej folii jest większa od standardowej, co z kolei wiąże się z większą amortyzacją; to zatem idealna folia bąbelkowa do pakowania ciężkich przedmiotów, jej też poświęcimy w naszym artykule więcej miejsca.
„Duży bąbel” – idealna folia do zabezpieczania ciężkich produktów
Jak już wspomnieliśmy wyżej, folia pęcherzykowa z dużymi bąblami, dzięki ich większej średnicy ( ok. 30 mm), posiada lepszą amortyzację od klasycznej folii bąbelkowej dwu- i trzywarstwowej. Jest przy tym wyjątkowo odporna na rozerwanie, a jednocześnie elastyczna. Skąd ta lepsza amortyzacja? To proste, im większa średnica poszczególnych pęcherzyków, tym więcej znajduje się w nich powietrza. A większa objętość równa się lepszej ochronie przed wszelkimi wstrząsami i uderzeniami, na które narażone są transportowane przedmioty.
Folia bąbelkowa „duży bąbel” ma oczywiście wszystkie inne cechy, z których znane są tradycyjne folie pęcherzykowe: odporność na wilgoć, zmienne temperatury i zanieczyszczenia zarówno fizyczne (np. kurz czy pył), jak i chemiczne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zabezpieczyć ciężkie produkty na czas transportu czy magazynowania, folia bąbelkowa „duży bąbel” sprawdzi się w takim wypadku zdecydowanie najlepiej.
Jak zabezpieczyć ciężkie przedmioty folią bąbelkową?
Zabezpieczanie ciężkich przedmiotów folią bąbelkową jest dość łatwe. Jak wiadomo, folia pęcherzykowa ma dwie strony: jedną płaską, a drugą pokrytą bąbelkami. Przedmiot należy owinąć w ten sposób, by strona, na której są pęcherzyki, stykała się z nim. W ten sposób ochronisz go przed działaniem wstrząsów podczas transportu. Dodatkowo strona posiadająca bąbelki ma teksturowaną powierzchnię, co przekłada się na jej lepszą przyczepność. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób maleje zdolność przedmiotu do poruszania się wewnątrz. Dla pełnego bezpieczeństwa możesz owinąć paczkę folią bąbelkową dwukrotnie.
Jak widać, folia bąbelkowa zdecydowanie nadaje się do zabezpieczania ciężkich przedmiotów w transporcie. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że ten materiał opakowaniowy jest naprawdę wszechstronny i niezastąpiony. Może to dlatego ma nawet swoje święto? Bubble Wrap Appreciation Day (Dzień uznania dla folii bąbelkowej), obchodzony jest na świecie w ostatni poniedziałek stycznia.Dobierz kopertę do swoich potrzeb. Jakie masz w tym względzie możliwości?