• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Zabezpieczanie i przewożenie antyków. Jak zrobić to dobrze? 0
Zabezpieczanie i przewożenie antyków. Jak zrobić to dobrze?

Zabezpieczanie i przewożenie antyków. Jak zrobić to dobrze?

Spis treści

Antyki, czyli np. meble lub obrazy posiadające wartość historyczną, pieniężną, a w wielu przypadkach po prostu sentymentalną, wymagają wyjątkowego traktowania nie tylko na co dzień, ale i w mniej codziennych sytuacjach. Do okoliczności takich zalicza się m.in. przewóz antyków, związany najczęściej z przeprowadzką czy też przekazaniem ich do renowacji. Jak zapakować antyki i jak je zabezpieczyć w najlepszy możliwy sposób? Jak przewozić antyki? Tego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Jak zapakować antyki – meble

Przygotowując zabytkowe meble do wysyłki w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedniej wielkości pudło kartonowe, najlepiej wykonane z cechującej się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałością tektury pięciowarstwowej. Jeżeli czeka Cię zabezpieczanie antyków o nieregularnych kształtach, meble takie możesz zapakować w arkusze z tektury falistej. Przed umieszczeniem antycznego mebla w kartonie zabezpiecz go za pomocą folii bąbelkowej lub pianki polietylenowej. Folia bąbelkowa przyda się też do wypełnienia wolnych przestrzeni w pudełku. Na koniec oklej pudło taśmą pakową.

Pakowanie antyków – obrazy

Antyki to nie tylko meble, wiele innych elementów wystroju wnętrz również można nazwać tym mianem. Mowa tu choćby o obrazach. Jak zapakować antyki tego rodzaju? Obraz w pierwszej kolejności zawiń w papier, po czym zaklej go taśmą. Podczas tej czynności zwróć uwagę na to, by taśmą skleić jedynie papier, a nie obraz. Następnie zabezpiecz jego brzegi profilami ochronnymi i owiń go folią bąbelkową (najlepiej w dwóch lub w trzech warstwach). Tak zabezpieczony obraz zapakuj w arkusze tektury falistej przycięte do wymiarów dzieła, które poźniej trzeba zakleić mocną taśmą pakową.

Jak zabezpieczać antyki – porcelana

Do antyków należą też niektóre zabytkowe figurki czy elementy zastawy stołowej wykonane z porcelany. Pakowanie antyków tego rodzaju należy zacząć od doboru odpowiedniej wielkości kartonu. Jego rozmiar musi być jak najlepiej dopasowany do wielkości przedmiotów przeznaczonych do zapakowania. Następny krok to owinięcie każdej porcelanowej rzeczy folią bąbelkową oraz zabezpieczenie ich taśmą pakową. Wolne przestrzenie wypełnij biodegradowalnym wypełniaczem w formie granulatu. Do odseparowania od siebie poszczególnych porcelanowych elementów przydadzą się przekładki tekturowe.

 
 

Przewóz antyków – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli zapakowane antyki przeznaczone są do wysyłki bądź ich transportem zajmować będzie się ktoś z zewnątrz, np. firma przeprowadzkowa, warto sięgnąć po dodatkowe środki zaradcze mające na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia takich przedmiotów. Zazwyczaj są one przecież bardzo cenne (niekiedy wręcz bezcenne!), a w wielu przypadkach również wyjątkowo delikatne. Dobrym pomysłem jest więc naklejenie na opakowaniu ostrzegawczej etykiety samoprzylepnej z napisem „Nie rzucać!”, „Uwaga! Szkło!” czy też „Góra” (ze strzałkami). Podobną funkcję spełni też taśma pakowa z nadrukiem „Ostrożnie! Nie rzucać!” lub „Ostrożnie! Szkło!”.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu zabezpieczanie antyków nie będzie Ci spędzać snu z powiek. Możesz mieć pewność, że Twoje cenne rodzinne pamiątki przetrwają transport bez żadnego uszczerbku i będą służyć Tobie oraz przyszłym pokoleniom jeszcze przez wiele długich lat. Powodzenia!


Sprawdź także pozostałe artykuły.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium