• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Ile mogą ważyć produkty przesyłane w kartonowym pudle? Jak zabezpieczyć te najcięższe przesyłki? 0
Ile mogą ważyć produkty przesyłane w kartonowym pudle? Jak zabezpieczyć te najcięższe przesyłki?

Ile mogą ważyć produkty przesyłane w kartonowym pudle? Jak zabezpieczyć te najcięższe przesyłki?

Spis treści

Wysyłka ponadmiarowego towaru to wyzwanie, z którym możesz mieć do czynienia niezależnie od tego, czy działasz w branży e-commerce, czy też jako osoba prywatna sprzedajesz za pośrednictwem platformy zakupowej lub serwisu ogłoszeniowego.

Całkiem możliwe, że sam proces pakowania ponadmiarowej paczki wydaje Ci się równie ciężki jak ona sama. A przecież duża przesyłka wcale nie musi oznaczać dużego problemu.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zapakować ciężką przesyłkę, ile może ważyć paczka i jak zabezpieczać ciężkie przesyłki tak, by towar trafił do kupującego w idealnym stanie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem już teraz!

Wysyłka ponadmiarowego towaru – ile może ważyć paczka?

Odpowiedź na pytanie o maksymalną wagę produktów przesyłanych w pudle może być, nomen omen, ciężkie. Poszczególni przewoźnicy w swoich regulaminach mogą mieć podane różne maksymalne wymiary i wagi przesyłek.

W większości przypadków za przesyłkę ciężką uznawana jest paczka ważąca ponad 25 lub 30 kg. Co robić, jeśli waga towaru przekracza ustalone w regulaminie maksimum? W takiej sytuacji trzeba skorzystać z niestandardowych usług. Wiązać się to będzie z dodatkowymi opłatami, ponieważ przesyłki niestandardowe są dla przewoźnika bardziej kłopotliwe. Z reguły mają one nie tylko wyższą wagę, lecz również większy, często niestandardowy, rozmiar, a więc podczas transportu zajmują więcej miejsca od typowych paczek. Co za tym idzie, kurier zamiast kilku mniejszych przesyłek, musi dostarczyć jedną cięższą i większą.

Jak przygotować ciężką rzecz do wysyłki - waga gabarytowa

Jako że wysyłka ponadmiarowego towaru, w przeciwieństwie do przesyłki standardowej, nie podlega automatycznemu sortowaniu, jej wyceny dokonuje się indywidualnie. Posługuje się przy tym tzw. wagą gabarytową, zwaną także wagą wymiarową, wolumetryczną, objętościową lub przestrzenną. Nie jest ona tożsama z rzeczywistą wagą paczki.

Do jej obliczenia wykorzystywany jest przelicznik, który może różnić się w zależności od danej firmy przewozowej. Ten stosowany najczęściej to 1:5000, lecz niektórzy przewoźnicy posługują się np. przelicznikiem 1:6000 lub jeszcze innym.

Jeśli chcesz poznać wagę gabarytową swojej przesyłki, musisz pomnożyć jej wymiary, czyli długość, szerokość i wysokość, a otrzymany wynik podzielić wg podanego przez przewoźnika przelicznika (czyli np. przez 5000 lub 6000). Uzyskany w ten sposób wynik to waga gabarytowa Twojej paczki.

Jak dobrze zapakować ciężki produkt?

Jak zapakować duży towar, aby dotarł do odbiorcy w nienaruszonym stanie? Na początku należy wybrać odpowiedni karton. Ciężkie i duże produkty z reguły wysyłane są w pudłach klapowych. Ważne, by wybrać najlepiej odpowiadający gabarytom wysyłanego przez Ciebie przedmiotu rozmiar pudła. Do wysyłki ciężkich przedmiotów polecane są kartony pięciowarstwowe, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością, a więc i większą odpornością na działanie czynników mechanicznych.

Wybór kartonu o odpowiedniej wielkości nie uchroni jednak dostatecznie towaru przed przemieszczaniem się wewnątrz paczki ani też nie będzie stanowić wystarczającego zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Aby to osiągnąć, musisz zastosować dobrej jakości wypełniacze. Doskonale sprawdzą się tu takie wypełniacze jak skropak, folia bąbelkowa i papier nacinany. Na dnie paczki i po bokach polecamy też umieścić piankę polietylenową. Jeśli przedmiot posiada ostre krawędzie, koniecznie zabezpiecz je profilami ochronnymi.

Jak zabezpieczyć ciężką przesyłkę na zewnątrz?

Równie duże znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie przesyłki z zewnątrz. Po zamknięciu kartonu owiń go folią stretch, która będzie stanowić ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć czy zabrudzenia. Jeśli chcesz zabezpieczyć paczkę przed promieniami słonecznymi, zdecyduj się na czarną folię stretch, która – w przeciwieństwie do przezroczystej – posiada takie właściwości.

Następnie dokładnie zaklej przesyłkę wytrzymałą taśmą pakową na bazie kleju kauczukowego. Jeśli istnieje taka potrzeba, pudełko kartonowe z ciężką zawartością można też oznaczyć przy pomocy specjalnych etykiet samoprzylepnych z napisem  „GÓRA”.

Przewóz ciężkich towarów z reguły odbywa się na paletach. Do przytwierdzenia pakunków do palety i w celu zapobiegnięcia przemieszczania się towaru niezbędne będą solidne taśmy spinające oraz stosowane wraz z nimi zapinki i narożniki ochronne.

Jak widać nie taka straszna wysyłka ponadmiarowego towaru, jak ją malują.

Dzięki powyższym poradom na pewno poradzisz sobie z tym doskonale!


Sprawdź także pozostałe artykuły.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium