• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Czy wiesz, do czego możesz wykorzystać spożywczą folię aluminiową? 0
Czy wiesz, do czego możesz wykorzystać spożywczą folię aluminiową?

Czy wiesz, do czego możesz wykorzystać spożywczą folię aluminiową?

Spis treści

Spożywcza folia aluminiowa, potocznie zwana sreberkiem, to produkt, który znajduje się niemal w każdym domu. Najczęściej używa się jej do zabezpieczania żywności i do pieczenia lub grillowania potraw. Zastosowanie folii spożywczej aluminiowej nie kończy się jednak na typowo kuchennych czynnościach, a jest o wiele szersze. Do czego można wykorzystać spożywczą folię aluminiową w kuchni i poza nią? Jakie cechy ma jej błyszcząca strona, a jakie matowa? Gdzie kupić folię spożywczą aluminiową? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Zastosowanie folii spożywczej aluminiowej w kuchni – strona ma znaczenie!

Dlaczego folia aluminiowa jest z jednej strony matowa, z drugiej zaś błyszcząca? Nie chodzi tu o kwestię wyglądu i estetyki czy też zwykłe rozróżnienie strony prawej i lewej, jak choćby w przypadku materiału, ale o zupełnie inne właściwości każdej z nich. Jak łatwo się można domyślić, zawijanie potrawy w folię aluminiową na chybił-trafił lub też zawsze błyszczącym na zewnątrz, nie zawsze się sprawdzi. Potencjał spożywczej folii aluminiowej wykorzystasz w pełni dopiero posiadając wiedzę o tym, jakie zadanie ma każda z jej stron.

Błyszcząca powierzchnia spożywczej folii aluminiowej służy do utrzymywania ciepła. Z tego też powodu podczas pieczenia dania w piekarniku lub grillowania należy przykryć je albo owinąć błyszczącą stroną folii do środka. Takie zastosowanie folii spożywczej aluminiowej spowoduje skumulowanie się wewnątrz wysokiej temperatury, co przyczyni się do skrócenia czasu obróbki termicznej danej potrawy. Podobnie możesz zrobić wtedy, gdy zależy Ci na tym, by gotowe już danie zbyt szybko nie wystygło. Potrawa owinięta błyszczącą powierzchnią folii do środka dłużej będzie ciepła.

Inaczej rzecz ma się z matową stroną folii aluminiowej, która wpływa na obniżenie temperatury, dzięki czemu produkty dłużej są świeże. Zatem jeśli rano pakujesz kanapki na drugie śniadanie, owiń je tak, by matowa powierzchnia znajdowała się wewnątrz, błyszcząca zaś na zewnątrz. Tak zabezpieczona przekąska będzie o wiele mniej podatna na wpływ wyższej temperatury otoczenia. Według tej samej zasady zawijaj produkty, które zamierzasz przechowywać w lodówce. W ten sposób będą się one wolniej psuły.

Do czego stosuje się folię spożywczą aluminiową poza kuchnią?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, zastosowanie folii spożywczej aluminiowej jest bardzo szerokie i nie wiąże się jedynie z przechowywaniem żywności bądź jej obróbką termiczną.  Zatem do czego można wykorzystać folię spożywczą aluminiową? Przyda się ona np. podczas prasowania, ułatwiając i znacznie przyspieszając tę znienawidzoną przez wielu pracę domową. W tym celu zdejmij z deski do prasowania pokrowiec, owiń ją folią aluminiową (koniecznie błyszczącą stroną z wierzchu!), ponownie nałóż pokrowiec i rozpocznij prasowanie. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. Spożywczą folię aluminiowa wykorzystać możesz też do naostrzenia tępych nożyczek. Wystarczy, że potniesz nimi kilka jej arkuszy i staną się dużo ostrzejsze.

To oczywiście nie wszystko, do czego stosuje się folię spożywczą aluminiową.  Zwinięta w tubkę folia zastąpi lejek, a zmięta w kulkę i wrzucona do bębna pralki przed praniem uchroni ubrania przez elektryzowaniem się. Za pomocą spożywczej folii aluminiowej możesz także wyczyścić srebro z ciemnego, matowego nalotu. Jak to zrobić? Arkusz folii aluminiowej umieść  na dnie garnka, miski czy zlewu. Następnie przygotuj roztwór ze szklanki ciepłej wody, ½ szklanki octu oraz łyżeczki sody oczyszczonej. Rozłóż srebrne przedmioty na folii, po czym zalej je zrobionym wcześniej płynem. Odczekaj około minutę, wyjmij srebro i wypoleruj je do sucha ściereczką. A skoro jesteśmy już przy czyszczeniu, w przypadku braku druciaka, zwiniętą kulką folii aluminiowej możesz wyszorować przypalony garnek.

Do czego można wykorzystać spożywczą folię aluminiową w nietypowy sposób?

Na koniec w ramach ciekawostki, dwa najbardziej zaskakujące zastosowania spożywczej folii aluminiowej. Jeżeli potrzebna Ci jest bateria AA, a dysponujesz tylko baterią AAA, możesz przedłużyć ją właśnie za pomocą kawałka folii aluminiowej. Drugie nietypowe zastosowanie spożywczej folii aluminiowej zainteresuje wszystkich miłośników fotografowania. Jeśli lubisz robić zdjęcia, a nie posiadasz blendy do doświetlenia fotografowanych obiektów, wykonasz ją domowym sposobem z folii aluminiowej. Wystarczy obkleić nią duży kawałek kartonu i blenda gotowa!

Znając już tak wiele sposobów na wykorzystanie tego produktu, z pewnością zastanawiasz się, gdzie kupić folię spożywczą aluminiową. Zapraszamy do skorzystania z oferty Opak-System. U nas nabędziesz spożywczą folię aluminiową wysokiej jakości i w dobrej cenie!

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium