• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę zagraniczną? 0
Jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę zagraniczną?

Jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę zagraniczną?

Spis treści

Czeka Cię wysyłka paczki zagranicę? Jeśli tak, na pewno zastanawiasz się nad tym, jak dobrze zapakować przesyłkę międzynarodową. Dowiadując się zawczasu jak najwięcej na ten temat, zminimalizujesz ryzyko popełnienia błędów, a co za tym idzie – poniesienia kolejnych kosztów. Bo choć, patrząc z boku, zabezpieczanie przesyłki zagranicznej nie różni się specjalnie od pakowania krajowej paczki, kiedy nie zostanie ona prawidłowo zapakowania w najlepszym wypadku będzie czekać Cię naliczenie dodatkowych opłat, w najgorszym zaś – zniszczenie wysyłanego przedmiotu. A z uwagi na drogę, którą ma przesyłka do pokonania, ryzyko to znacznie wzrasta w porównaniu do wysyłek na terenie kraju. Zatem w jaki sposób zabezpieczyć zagraniczną przesyłkę? Koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik!

Jak zapakować zagraniczną przesyłkę – co trzeba wiedzieć na początku?

Nim zabierzesz się za zabezpieczanie przesyłki zagranicznej koniecznie sprawdź przepisy danego kraju, regulamin wybranej przez Ciebie firmy kurierskiej. Upewnij się, czy zawartość paczki nie widnieje na liście towarów zabronionych, normowanej przez przepisy międzynarodowe, wytyczne w zakresie bezpieczeństwa w transporcie i prawo przewozowe. Wbrew pozorom nie są to jedynie towary uznane za niebezpieczne czy inne, które w kontekście niedozwolonej wysyłki mogą przychodzić do głowy jako pierwsze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym względzie, aby uniknąć nieporozumień, skontaktuj się z przewoźnikiem.

Kiedy już zyskasz pewność, że produkt, który chcesz wysłać, nie znajduje się na wspomnianej liście, oceń towar, biorąc pod uwagę kilka istotnych aspektów takich, jak rodzaj zawartości, waga, kształt, rozmiar i wartość. Pamiętaj, że przesyłka z produktami delikatnymi i wrażliwymi będzie potrzebować dodatkowych zabezpieczeń (tutaj możesz posłużyć się naszymi wskazówkami w artykule pt. Przesyłka o delikatnej zawartości. Jak przygotować do transportu produkty kruche i wrażliwe na wstrząsy?. Więcej o tym, jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę zagraniczną znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. A jeśli przesyłany przez Ciebie towar jest wyjątkowo wartościowy, dobrym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie paczki.

Właściwe zabezpieczanie przesyłki zagranicznej – dlaczego ma znaczenie?

Towar przeznaczony do wysyłki należy odpowiednio zabezpieczyć niezależnie od tego, jak długą droga czeka go z punktu A do punktu B. Warto zdawać sobie sprawę, że podczas każdego transportu, i tego krajowego, i zagranicznego, paczka nie jest traktowana jak przysłowiowe jajko. Jako jedna z dziesiątek czy setek przesyłek, może np. trafić na samo dno załadunku i zostać przygnieciona przez inne paczki lub być układana w różnych pozycjach. Wspomnieć trzeba też o działaniu silnych wstrząsów czy gwałtowne przyspieszenie lub zahamowanie. Poza tym Twoja paczka może również np. spaść z automatycznego przenośnika taśmowego. To wszystko, a pewnie i jeszcze więcej, czeka na wysyłany przez Ciebie towar nawet wtedy, gdy odległość, którą ma pokonać, nie jest duża. Jak zatem można łatwo domyślić się, staje się to jeszcze bardziej istotne w przypadku wysyłki zagranicznej, kiedy to paczka musi przetrwać o wiele dłuższy transport, często lotniczy. Większe niż zazwyczaj narażenie na uszkodzenia wiąże się także koniecznością przejścia przez punkty tranzytowe, gdzie paczka jest sortowana.

W jaki sposób zapakować przesyłkę zagraniczną – wybór opakowania

Zabezpieczanie przesyłki zagranicznej najlepiej zacząć od wyboru właściwego opakowania. Jeśli towar jest niewielki i lekki, możesz zapakować go do koperty, w ten sposób zmniejszysz koszty poniesione na opłaty związane z wysyłką. Szczególnie polecane są tutaj koperty bąbelkowe, idealne do przesyłania np. drobnej elektroniki, biżuterii, niektórych dekoracji, galanterii czy ubrań. W celu zabezpieczenia wysyłanego towaru przed wilgocią możesz użyć foliopaku. Więcej na temat rodzajów kopert i ich rozmiarów przeczytasz w artykule pt. Dobierz kopertę do swoich potrzeb. Jakie masz w tym względzie możliwości? Jeśli w jednej kopercie wysyłasz więcej drobnych przedmiotów, koniecznie popakuj je w woreczki foliowe.

Produkty, które nie nadają się do wysyłki w kopercie, należy zapakować do odpowiedniej wielkości kartonu. Z uwagi na większe ryzyko uszkodzeń w trakcie transportu, zwłaszcza do zapakowania towarów delikatnych lub też ciężkich, najlepszym wyborem będą pudelka wykonane w pięciowarstwowej tektury. Do małych i średnich przedmiotów możesz wybrać coraz popularniejsze w e-commerce kartony fasonowe. Przy większych produktach z reguły lepiej sprawdzają się kartony klapowe. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz, radzimy sięgnąć po nowe pudełko, te używane mogą nie spełniać swoich zadań już tak dobrze.

Jak bezpiecznie zapakować paczkę zagraniczną – dalsze kroki

Na prawidłowe zabezpieczenie przesyłki zagranicznej duży wpływ ma wybór odpowiednich materiałów amortyzujących. Jak już wspominaliśmy wcześniej, podczas długiego transportu Twoja paczka jest jeszcze bardziej niż zwykle narażona na wstrząsy, upadki z wysokości, przygniecenie itd. Owinięcie produktu folią bąbelkową (najlepiej kilkukrotnie) to podstawa. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przesyłanego przedmiotu we wnętrzu kartonu (na spodzie, u góry i po bokach) umieść arkusze pianki polietylenowej. Pozostałe wolne przestrzenie najlepiej wypełnić wypełniaczem typu Skropak. Jeśli w jednym kartonie wysyłasz więcej niż jeden przedmiot, poza osobnym owinięciem każdego z nich wspomnianą już folią bąbelkową, odseparuj je od siebie posługując się przekładkami tekturowymi.

Po zabezpieczeniu towaru wewnątrz paczki należy zadbać o ochronę zawartości paczki z zewnętrznej strony. Jako że czeka ją długa droga, karton warto owinąć folią stretch, która będzie stanowić barierę przed wilgocią czy zanieczyszczeniami. Szczególnie dobrym pomysłem jest sięgnięcie po czarną folię stretch, która dodatkowo ochroni pudełko przed działaniem promieni słonecznych, a także przed niepożądanym wzrokiem osób trzecich. W jaki sposób zabezpieczyć zagraniczną przesyłkę z zewnątrz poza użyciem folii stretch? Oczywiście musisz zastosować taśmę pakową. Do małych i lekkich paczek wystarczy taśma akrylowa, do średnich i dużych – typu hot melt. Zwróć też uwagę na sam sposób zaklejania przesyłki: ważne, by taśma na górze i na dole pudełka tworzyła wzór litery H. Jeśli zawartość paczki tego wymaga, nie zapomnij o naklejeniu na niej specjalnych etykiet ostrzegawczych z uznawanymi na całym świecie znakami graficznymi i napisami informującymi o tym, gdzie znajduje się góra paczki, czy że przewożone jest w niej szkło. Po naklejeniu takiej etykiety koniecznie upewnij się, czy nie jest ona podatna na zerwanie.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu doskonale wiesz, jak zabezpieczyć przesyłkę zagraniczną. Do dzieła!

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium