• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Ochrona pomieszczenia podczas remontu 4
Ochrona pomieszczenia podczas remontu

Jak zabezpieczyć pomieszczenie w czasie prac remontowych?

Remont to zazwyczaj poważne przedsięwzięcie nie tylko ze względu na pracochłonność wszystkich czynności, jak trzeba wykonać, ale również pod względem logistycznym. Remont to najczęściej wszechobecny bałagan oraz zabrudzenia wszelkich powierzchni, sprzętów oraz urządzeń, których przeważnie nie można się pozbyć na czas wykonywanych prac. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń remontowanych, co uchroni nas przed późniejszym czyszczeniem, szorowaniem oraz naprawianiem uszkodzonych i zabrudzonych elementów. Jak to skutecznie zrobić? Podpowiadamy.

Przede wszystkim dobra organizacja

Planowanie remontu to proces wymagający od nas przede wszystkim umiejętności perspektywicznego myślenia oraz bardzo dobrej organizacji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Absolutnie niezbędna będzie tutaj folia malarska oraz taśma papierowa, których lepiej kupić większą ilość. Warto również do konkretnego rodzaju powierzchni użyć odpowiedniej folii. Pamiętajmy także, że remont może być szczególnie uciążliwy dla dzieci oraz zwierząt. Wszędobylski pył i zanieczyszczenia mogą być nie do wytrzymania dla alergików. Nawet używając artykułów jak najbardziej antyalergicznych, warto szczelnie oddzielić pomieszczenia przeznaczone pod remont od innych pomieszczeń mieszkalnych. Zaoszczędzi to innym osobom sporo nieprzyjemności, a i sprzątania będzie o wiele mniej.

Zacznij od podłogi

Powierzchnia, która jest najbardziej narażona na uszkodzenie oraz zabrudzenie, to podłoga, i to właśnie od niej powinniśmy rozpocząć nasze przygotowania do remontu. Cała jej powierzchnia powinna zostać zasłonięta jakąś warstwą ochronną, która będzie dobrze przylegać do podłogi, nie pozwalając, aby jakiekolwiek drobiny piasku czy też inne elementy przedostały się pod jej powierzchnię. Bardzo dobrze sprawdzi się w takiej sytuacji folia ochronna (np. folia malarska LDPE) lub duże arkusze tektury. Podczas poważniejszego remontu zdecydowanie odradza się stosowania jedynie gazet lub innych tego typu materiałów. Takie rozwiązanie jest dobre, ale tylko w przypadku niewielkich prac, jak np. malowanie.

Decydując się na zabezpieczenie podłogi folią ochronną lub kartonowymi arkuszami, musimy je odpowiednio przymocować do podłoża. Można skorzystać z papierowej taśmy, którą przyklejamy warstwę ochronną do podłogi przy samych ścianach. Bardzo często nie mamy możliwości wyniesienia na czas remontu wszystkich mebli oraz urządzeń z danego pomieszczenia. W takiej sytuacji po raz kolejny przyda się folia ochronna, którą możemy zabezpieczyć wszystkie elementy, owijając je bardzo szczelnie. W przypadku, gdy meble lub inne elementy posiadają ostre rogi lub krawędzie, należy zaopatrzyć się w folię o odpowiedniej grubości, ponieważ zwykła folia malarska z całą pewnością ulegnie rozdarciu. W ten sposób zapobiegniemy powstaniu wszelkich bruzd oraz mikrouszkodzeń w materiale, z którego wykonane są meble.

Folia ochronna

Samoklejąca folia do dywanów

Jeżeli w pomieszczeniu przeznaczonym do remontu znajduje się przytwierdzona na stałe wykładzina, to doskonałym rozwiązaniem do jej zabezpieczenia okaże się specjalna folia ochronna do dywanów. Jest to samoklejący, wytrzymały oraz odporny na rozerwanie materiał, który można nabyć w poręcznych rolkach. Taka folia jest wodoodporna i łatwa w usunięciu po skończonych praca remontowych. Doskonale nadaje się również do zabezpieczenia pokrytych wykładziną schodów.

Okna, drzwi, framugi, grzejniki

Kolejna ważna kwestia w przypadku zabezpieczenia pomieszczenia na czas remontu, to drzwi, framugi oraz okna. Akurat te elementy są szczególnie podatne na zabrudzenie oraz zniszczenie podczas prac remontowych. Jeżeli istniej taka możliwość, drzwi powinny zostać zdjęte z zawiasów i odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, drzwi należy zabezpieczyć folią ochronną lub taśmą papierową. Taka taśma doskonale sprawdzi się również w przypadku zabezpieczenia framug i okien, a także można ją wykorzystać do ochrony grzejników. Należy jednak pamiętaj, aby używać jej wyłącznie na chłodne grzejniki, ponieważ w przeciwnym wypadku pozostaną na nich trudne do późniejszego usunięcia ślady.

Elementy instalacji elektrycznej

Warto także zadbać o gniazdka oraz przełączniki oświetlenia. Optymalnie byłoby je zdemontować na czas remontu, a przewody elektryczne zabezpieczyć taśmą izolacyjną lub malarską. Jeżeli jednak takie prace są ponad nasze siły i umiejętności, wystarczy okleić je taśmą izolacyjną lub zabezpieczyć za pomocą kawałków tektury. Do zabezpieczenia okien wybierz specjalny rodzaj folii w wygodnych rolkach, która jest odporna na wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Za pomocą taśmy malarskiej zabezpieczysz wszelkie szczeliny pomiędzy szybami i ramami okien.

Warto pamiętać

Dobra rada na koniec. Nie warto oszczędzać na folii malarskiej czy też taśmach zabezpieczających i kupować wyłącznie tych najtańszych. Słabej jakości materiały są zazwyczaj mało wytrzymałe i ulegają szybkiemu zniszczeniu, co, tak naprawdę mija się z celem. Nieco droższe i sprawdzone materiały pozwolą nam zabezpieczyć wszystkie newralgiczne elementy nawet na wiele dni remontu.

Komentarze do wpisu (4)

12 lipca 2019

Świetny poradnik o sposobach na zabezpieczenie własnego mieszkania, a w szczególności podłogi na czas remontu. Nowoczesne farby teoretycznie da się zmyć wodą, ale zawsze to lepiej zadbać o nią nieco wcześniej.

31 lipca 2019

Kiedy remont za pasem, zawsze warto zabezpieczyć pozostałe powierzchnie folią. Remontowałem niedawno swoje mieszkanie, kupiłem folię zabezpieczającą dobrej jakości, po poprzednich doświadczeniach wolałem dać sobie spokój z niesprawdzonymi producentami. Kupiłem folie w Waszym sklepie i byłem bardzo zadowolony. Polecam!

30 sierpnia 2019

Bardzo fajny wpis. Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak samoklejąca folia do dywanów. Do tej pory, kiedy chciałam odświeżyć kolor na ścianach, do zabezpieczenia wykładziny używałam zwykłej foli malarskiej, która niestety często się przesuwa. Od teraz wiem, że mam inne opcje. Super! Pozdrawiam.

29 stycznia 2020

O i tego typu artykułu właśnie szukałam! Konkretnie i na temat. Mam to szczęście posiadać w rodzinie samych fachowców od wszystkiego: hydraulicy, elektrycy, malarze... tylko jakoś od sprzątania speców brak :D Dlatego te kilka kluczowych wskazówek z przyjemnością przeczytam każdemu :)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium