Taśmy dylatacyjne 0

Taśma dylatacyjna - co to takiego?

Dylatacja to określenie często spotykane w branży budowlanej. Stosuje się ją do oddzielenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych czy też samego budynku. Wykorzystuje się w tym celu specjalne taśmy dylatacyjne, służące do wypełniania oraz niwelowania wszelkich ubytków i złączeń.

tasma dylatacyjna

Dylatacja w budownictwie

Dylatacja to specjalna przerwa, której zadaniem jest usprawnienie pracy zdylatowanych części budynku, szczególnie przy większych rozmiarach lub rozpiętościach. Zastosowanie dylatacji pozwala wyeliminować problemy podczas budowy, a także w późniejszym użytkowaniu obiektu. Dylatacja umożliwia swobodę odkształceń poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Do wypełniania szczelin dylatacyjnych wykorzystuję się najczęściej taśmy dylatacyjne.

Zastosowanie taśmy dylatacyjnej

Taśma dylatacyjna to zazwyczaj nienasiąkliwy materiał wykonany ze spienionego polietylenu, wykorzystywany do budowy elastycznych dylatacji brzegowych w podkładach podłogowych, a także w polu pomieszczeń na konstrukcje elastycznych dylatacji pośrednich wykonywanych przez cały przekrój podkładu zarówno samopoziomującego, jak i w podłogach grzewczych.

Taśmy dylatacyjne wykorzystuje się na przykład podczas wykonywania wylewek lub posadzek. Znajdują swoje zastosowanie również jako izolacja cieplna oraz akustyczna pod panelami podłogowymi. Ze względu na swą dużą elastyczność, taśmy dylatacyjne doskonale niwelują występujące naprężenia, a także pęcznienie zastosowanych materiałów budowlanych. Taśmy cechują się niską przepuszczalnością powietrza oraz są odporne na powstawanie pleśni oraz rozwój wszelkich innych mikroorganizmów.

Taśmy dylatacyjne wykonane ze spienionego polietylenu wykorzystywane są nie tylko w budownictwie, ale również z powodzeniem stosuje się je w branżach związanych z transportem, pakowaniem czy też zabezpieczeniem towarów.

Rodzaje taśm dylatacyjnych

Taśma dylatacyjna pozwala na wyeliminowanie szkodliwego wpływu rozszerzalności termicznej oraz pęcznienia wykorzystanych materiałów. Zapewnia również bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną stykających się ze sobą elementów konstrukcyjnych. Można wyróżnić dwa główne rodzaje taśm dylatacyjnych. Pierwszy z nich to taśma dylatacyjna wykonana z polietylenu (PE), dzięki któremu taśma charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami chemicznymi oraz parametrami wytrzymałościowymi, a także zapewnia niską nasiąkliwość oraz dużą odporność na zawilgocenie. Drugi rodzaj taśm dylatacyjnych do produkty wykorzystywane przede wszystkim do uszczelniania przerw w konstrukcjach betonowych i żelbetonowych. Tego rodzaju taśma dylatacyjna wykonana jest zazwyczaj z polichlorku winylu (PVC).

 

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły
Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl