• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Tektura do pakowania 2
Tektura do pakowania

Tektura falista. Genialnie prosty materiał nie tylko do opakowań

Spis treści

Tektura falista to jeden z najprostszych i jednocześnie najlepszych materiałów służących do opakowywania przedmiotów dowolnego rodzaju. Wyróżnia ją duża trwałość, możliwość dopasowania do określonych wymagań, całkowita biodegradowalność oraz – co również jest bardzo ważne – niski koszt produkcji.

 

Tektura falista – przypadkowy wynalazek

Jak wiele innych, genialnych w swej prostocie wynalazków, tak i tektura falista powstała całkowicie przypadkowo. Podczas wielkiej rewolucji technologicznej, która miała miejsce w XIX wieku, na terenie całej Europy powstawała ogromna liczna fabryk i zakładów produkcyjnych, w tym i zakładów włókienniczych. Właśnie w jednym z takich zakładów, na co dzień zajmującym się produkcją tkanin, pracownicy przypadkowo wsunęli do maszyny do plisowania materiału wielki arkusz papieru. Papier ten, po przepuszczeniu przez maszynę, stał się pofalowany, nabierając zupełnie nowych właściwości fizycznych. Początkowo takiej pofalowanej tektury używano do wykładania wnętrza niezwykle wówczas modnych kapeluszy. Dopiero po jakimś czasie pojawiły się pierwsze tekturowe opakowania, wykorzystywane głównie do zabezpieczania i przewożenia butelek z cennymi gatunkami wina.

 

Zalety tektury falistej

Współcześnie produkcja tektury falistej nie ma w sobie nic z przypadku, a cały proces jest niezwykle przemyślany i profesjonalny. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów tego materiału i cały czas powstają nowe. Sprzyja temu zarówno szeroka dostępność surowców (tektura falista, w zależności od gatunku i przeznaczenia, wytwarzana jest w większym lub mniejszym stopniu z papieru makulaturowego), jego całkowita biodegradowalność (jest materiałem niezwykle przyjaznym dla środowiska naturalnego) oraz stosunkowo łatwy proces produkcyjny, pozwalający wprowadzać różnego typu modyfikacje i ulepszenia.

Obecnie wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje tektury falistej, a są nimi:

  • tektura falista dwuwarstwowa,
  • tektura falista trójwarstwowa,
  • tektura falista pięciowarstwowa,
  • tektura falista siedmiowarstwowa (zwana również wielowarstwową).

 

Rozróżnianie rodzajów tektury falistej

Ilość warstw, choć jest podstawowym czynnikiem rozróżniającym poszczególne rodzaje tektury falistej, nie jest czynnikiem jedynym. Ważna jest również grubość poszczególnych warstw, ich gramatura, a nawet skład mieszanki papierowej wykorzystanej do produkcji.

Najprostszy rodzaj tektury falistej to tektura 2-warstwowa, gdzie jedna warstwa jest pofalowana, a druga całkowicie gładka. Bardziej złożona tektura 3-warstwowa posiada dwie warstwy gładkie oklejające wewnętrzną warstwę falistą. Dodatkowym rozróżnieniem w przypadku tektury falistej 3-warstwowej jest wysokość fali warstwy wewnętrznej. Powszechnie rozróżnia się tu trzy rodzaje fal:

  • fala B – o wysokości od 2,5 do 3,0 mm
  • fala C – jej wysokość waha się w przedziale 3,0-3,7 mm,
  • fala E – najmniejsza wysokość fali sięgająca od 1,1 do 1,7 mm (nazywana również mikrofalą).

W przypadku tektury 5-warstwowej mamy z kolej dwa podstawowe podtypy tego rodzaju tektury, również rozróżniane poprzez wysokość fali:

  • typ BC – wysokość fali od 6 do 7 mm,
  • typ BE – fala o wysokości 3,7-5 mm.

 

Tektura falista w najczęstszych zastosowaniach

Każdy rodzaj tektury falistej posiada zastosowanie odpowiednie do swoich właściwości. W przypadku opakowań, najprostsza, dwuwarstwowa tektura falista jest materiałem o ogromnej wprost uniwersalności. Ponieważ jest to produkt stosunkowo elastyczny, oferowany w belach materiału, doskonale sprawdza się do tworzenia opakowań ściśle przylegających do struktury chronionego przedmiotu wraz z ewentualnym wypełnieniem paczki. Co więcej, tektura falista dwuwarstwowa sama może stanowić świetny materiał wypełniający, zwłaszcza jeśli chroniony przedmiot jest przedmiotem masywnym, twardym i przez to wymagającym wypełnienia o odpowiednio dużej odporności na zginanie oraz ściskanie. W roli wypełnienia tektura falista dwuwarstwowa sprawdzi się również w przypadku paczek, w których duże opakowanie zawiera stosunkowo niewielką, ale cenną i delikatną przesyłkę, przez co wymaga dużych ilości wypełnienia.

Jeśli chodzi o same opakowania, tektura falista dwuwarstwowa to produkt idealny do szybkiego pakowania przedmiotów o nieregularnych kształtach, które trudno jest dopasować do standardowych pudeł kartonowych.

Tektura trójwarstwowa oraz wielowarstwowa, ze względu na swoją sztywność, sprężystość i wytrzymałość, stanowi doskonały materiał do przekładania poszczególnych partii przesyłki lub oddzielania od siebie pojedynczych, niezwykle delikatnych przedmiotów, dodatkowo zabezpieczanych elastycznym wypełnieniem. Wykorzystana w ten sposób, doskonale chroni każdą przesyłkę przed uszkodzeniami mogącymi powstać podczas transportu, tłumi drgania, amortyzuje i usztywnia całą paczkę.

tektura falista dwuwarstwowa Rzeszów

Nie tylko opakowania

Tektura falista, zwłaszcza tektura trój- lub wielowarstwowa, stosowana jest nie tylko w magazynach, hurtowniach, sklepach internetowych lub stacjonarnych, ale również w budownictwie, jako materiał izolujący oraz zabezpieczający.

Tektura falista posiada bardzo dobre właściwości wygłuszające oraz izolacyjne, przez co może pełnić rolę zarówno izolatora akustycznego, jak i termicznego. Może być również stosowana do ochrony np. świeżo położonych posadzek, parkietów czy paneli podłogowych przed uszkodzeniem w wyniku prowadzenia prac budowlanych lub remontowych.

Komentarze do wpisu (2)

26 czerwca 2019

W naszym sklepie tekturę falistą stosuje się głównie do pakowania niestandardowych części samochodowych. Do tego zabezpieczamy to folią bąbelkową lub streczem i przesyłka zawsze jest solidnie spakowana. Nie zdarzyło się nam jakiekolwiek uszkodzenie.

11 lipca 2019

Tektura falista powinna być w każdym domu. Przydaje się nie tylko do transportu, ale również przy remontach, czy przeprowadzkach. Wpis bardzo fajny, pozdrawiam!

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium