• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Do czego może być użyta taśma maskująca? Czy zabezpieczenie powierzchni podczas malowania to jedyne jej przeznaczenie? 0
Do czego może być użyta taśma maskująca? Czy zabezpieczenie powierzchni podczas malowania to jedyne jej przeznaczenie?

Do czego może być użyta taśma maskująca? Czy zabezpieczenie powierzchni podczas malowania to jedyne jej przeznaczenie?

Spis treści

Maskujące taśmy malarskie to wyjątkowo przydatne akcesoria, które są niezbędne przy remontach i wykańczaniu wnętrz. Korzystają z nich zarówno profesjonalne firmy budowlano-remontowe, jak i amatorzy odświeżający od czasu do czasu wygląd swojego mieszkania. Jak wiadomo, podstawowe zastosowanie taśmy maskującej to zabezpieczanie powierzchni podczas malowania. Warto jednak wiedzieć, że można ją z powodzeniem wykorzystywać także w innych okolicznościach. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do czego jeszcze przydadzą Ci się te praktyczne taśmy budowlane. Niektóre zastosowania z pewnością Cię zaskoczą!

Zabezpieczenie powierzchni podczas malowania – podstawowa rola

Taśmy malarskie przede wszystkim wykorzystywane są podczas remontów. Jak już wspomnieliśmy, to dzięki nim możliwe jest dokładne zabezpieczenie powierzchni podczas malowania. Chodzi tu głównie o ochronę podłóg, listew podłogowych, framug, ram okiennych, a także np. różnego rodzaju elementów naściennych (włączników, kontaktów) tak, by granicząc z malowaną powierzchnią, nie zostały pokryte farbą. Swoją popularność w branży remontowo-budowlanej taśmy malarskie maskujące zawdzięczają z jednej strony świetnej przyczepności i doskonałemu przyleganiu do dowolnych powierzchni, z drugiej zaś łatwości w usuwaniu. Te uniwersalne taśmy budowlane równie dobrze przykleją się do ściany, płytek ceramicznych, paneli kompozytowych, drewnianych podłóg, jak i elementów wykonanych np. z PCV lub plastiku. A kiedy taśma maskująca spełni już swoje zadanie, odklei się od chronionej powierzchni szybko i bez pozostawienia śladów.

Taśmy do remontów – kolor ma znaczenie

Taśmy malarskie dostępne są z reguły w dwóch kolorach. Żółte taśmy maskujące przeznaczone są do prac, które wymagają ich szybkiego usunięcia. Taśma maskująca w kolorze niebieskim będzie dobrym wyborem wówczas, gdy planujesz jej odklejenie dopiero po jakimś czasie. Takie taśmy remontowe mogą pozostać na powierzchni nawet przez trzy tygodnie. Niebieska taśma maskująca przyda się np. wtedy, gdy dany fragment musisz pokryć kilkoma warstwami farby, które będą wymagać długiego schnięcia. Dzięki odporności na promieniowanie UV, niebieskie taśmy do remontów można wykorzystywać również na zewnątrz, co stanowi ich ważną zaletę.

Taśmy malarskie – inne zastosowania przy remontach

Ochrona powierzchni sąsiadującej z tą malowaną to nie jedyne zastosowanie taśmy maskującej podczas prac remontowych. Taśmy papierowe malarskie są też niezastąpione przy odcinaniu kolorów na ścianie. Dzięki nim unikniesz stworzenia nierównych konturów czy przypadkowych zacieków między obszarami malowanymi na różne barwy. To nie wszystko. Taśmy malarskie maskujące okażą się pomocne przy tworzeniu na ścianie wzorów, w oparciu o nie możesz bowiem zrobić szablon malarski. Wystarczy tylko wydrukować i wyciąć wybrany element, przymocować go do danej powierzchni taśmą malarską, a potem odmalować kształt. Za pomocą taśmy maskującej wyczarujesz więc na ścianie ciekawe wzory. Dodatkowo taśma malarska może posłużyć też do przymocowania folii malarskiej, chroniącej wyposażenie malowanego pomieszczenia.

Taśma maskująca – mniej typowe wykorzystanie

Do jakich czynności przydadzą Ci się jeszcze taśmy malarskie maskujące? Spośród tych mniej typowych koniecznie napomknąć należy o zdobieniu innych powierzchni, nie tylko ścian. Jeśli pasjonują Cię prace rękodzielnicze, taśma malarska może pomóc Ci przy tworzeniu wzorów na dekorowanych przez Ciebie przedmiotach codziennego użytku, ich malowaniu lub lakierowaniu. Posługując się nią stworzysz też figury geometryczne na płótnie lub innej powierzchni. Ten rodzaj taśm remontowych przyda się również przy przeprowadzkach i przemeblowaniach. Sięgając po to akcesorium precyzyjnie zaznaczysz miejsce zajmowane przez dany mebel, nie tracąc wymiarów określonych wcześniej przy użyciu taśmy mierniczej. Na takiej samej zasadzie przy przeprowadzce oznaczysz taśmą malarską kontury każdego sprzętu w nowym miejscu, wizualizując, jak zorganizowana będzie przestrzeń. Podobnie określisz też rozmieszczenie obrazów i innych ściennych dekoracji.

Taśmy papierowe malarskie – inne pomysły na zastosowanie

Taśmy malarskie maskujące znajdą również zastosowanie przy przechowywaniu różnych produktów. Możesz je wykorzystać np. do opisywania słoików gromadzonych w domowej spiżarni, wpisując tam rodzaj przetworu oraz datę jego przygotowania. Taśma malarska z powodzeniem sprawdzi się także przy oznaczaniu jednakowych pojemników z produktami używanymi na co dzień w kuchni i nie tylko. Bez problemu skleisz nią także lekkie kartony. Taśmy papierowe malarskie mogą posłużyć też do tworzenia krótkich notatek, jeśli nie masz pod ręką małych samoprzylepnych karteczek lub znaczników. Przy nauce taśma maskująca przyda się do zaznaczania ważnych fragmentów w zeszytach z notatkami czy podręcznikach. W biurze lub domowym gabinecie będzie też przydatna np. do łączenia papierowych i kartonowych elementów czy zabezpieczania pudełek z lekką zawartością.

Zastosowanie taśmy maskującej może polegać też na… usuwaniu paprochów np. z ubrań i innych powierzchni. I na koniec dobra wiadomość dla wszystkich rodziców: taśma maskująca może być też elementem kreatywnych zabaw, i to nie tylko tych plastycznych. Wraz ze swoimi małymi podopiecznymi zrobisz z niej proste dekoracje, użyjesz jako szablonów (podobnie, jak w przypadku tworzenia rękodzieła, o czym pisaliśmy wcześniej), a także wykorzystasz do stworzenia planszy do gry w klasy w domu lub np. toru wyścigowego. Jak zatem widać, taśma maskująca to coś o wiele więcej niż akcesorium do zabezpieczenia powierzchni podczas malowania. Tkwi w niej prawdziwy potencjał, który warto wykorzystać!

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium