• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Jak pakować i wysyłać żywność? Praktyczne wskazówki i porady 0
Jak pakować i wysyłać żywność? Praktyczne wskazówki i porady

Jak pakować i wysyłać żywność? Praktyczne wskazówki i porady

Spis treści

Na nadanie żywności paczką decyduje się coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy mówimy o wysyłce smakowitych specjałów w prezencie, pomocy osobom potrzebującym, czy też o zakupach spożywczych, wniosek jest jeden – żywność w paczkach pozwala dzielić się wyjątkowymi smakami nawet na odległość. Mimo wciąż rosnącej popularności takiego rozwiązania, dla wielu może ono stanowić sporą zagwozdkę. Czy są jednoznaczne wytyczne obejmujące przewóz żywności kurierem? Jak wysłać jedzenie, by dotarło do odbiorcy w nienaruszonym stanie? Sprawdź, w co i jak zapakować żywność do wysyłki.

Jak wysłać żywność kurierem – najważniejsze zasady

Wysyłka żywności kurierem wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Wiele firm transportowych traktuje produkty spożywcze jako towar wyłączony z transportu. U większości kurierów przewóz żywności jest możliwy, ale może odbywać się wyłącznie na odpowiedzialność nadawcy. W razie uszkodzenia lub zagubienia paczki ubezpieczenie najczęściej nie obejmuje odszkodowania.

Decydując się na nadanie żywności paczką, warto wziąć pod uwagę  klasyfikację produktów pod kątem ich bezpieczeństwa w transporcie. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że każdy przewoźnik będzie mieć swoje własne wytyczne.

  1. Produkty bezpieczne:
    • żywność zakonserwowana w metalowych puszkach (np. konserwy rybne, przecier pomidorowy w puszce),
    • produkty suche, nie sypkie, o długim terminie przydatności (np. chipsy, chrupki, czekolady, większość słodyczy),
    • produkty sypkie zabezpieczone dodatkowym opakowaniem (np. kawa mielona).
  1. Produkty umiarkowanego ryzyka:
    • produkty sypkie bez dodatkowych opakowań (np. cukier),
    • hermetycznie pakowane produkty mokre o dłuższym terminie spożycia (np. kiszonki w folii, soki w kartonikach),
    • wędliny hermetycznie zapakowane z terminem przydatności minimum 14 dni.
  1. Produkty wysokiego ryzyka:
    • produkty w szklanych pojemnikach (np. dżemy, soki),
    • produkty łatwo psujące się z krótkim terminem ważności (np. świeże mięso).

Znajomość tych zasad pozwala lepiej przygotować paczkę z żywnością i uniknąć problemów związanych z transportem.

W co i jak zapakować żywność do wysyłki?

Zabezpieczanie żywności przed transportem wymaga właściwego przygotowania. Rodzaj opakowania należy dopasować do wielkości produktów, ich właściwości oraz podatności produktów na uszkodzenia. Jak pakować żywność przeznaczoną do wysyłki? Oto niezbędne materiały:

  • Kartony klapowe – idealne do wysyłki nawet dużych paczek z produktami takimi jak sucha żywność, słodycze i konserwy. Do ich zabezpieczenia konieczna jest odpowiednia taśma pakowa.
  • Kartony fasonowe – zwane inaczej wykrojnikowymi. Dzięki temu, że posiadają zazębiające się klapy i skrzydełka, nie wymagają wykorzystania taśmy pakowej.
  • Woreczki strunowe – przydatne szczególnie w przypadku produktów sypkich, takich jak mąka czy kawa mielona. Chronią żywność przed wilgocią i pozwalają na szczelne zamknięcie każdego produktu.
  • Folia bąbelkowa i wypełniacze – służą do amortyzacji przesyłki, zabezpieczając produkty przed przesuwaniem się i minimalizując ryzyko uszkodzeń.
  • Folia stretch – zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi (a nieprzezroczysta także przed promieniami UV). Owinięcie nią paczki pozwala na zabezpieczenie przed wpływem warunków atmosferycznych.

Odpowiednie opakowanie to gwarancja, że transport żywności przebiegnie bezpiecznie i bez zbędnych komplikacji.

Jak wysyłać żywność – od produktów świeżych po suche i płynne

Przewóz żywności kurierem wymaga dobrania odpowiednich metod pakowania w zależności od rodzaju produktów. Innych warunków transportu będzie wymagała żywność sucha (jak np. makaron, ryż, herbata), innych zaś produkty świeże czy płynne.

Jak pakować żywność świeżą?

Świeże produkty, takie jak nabiał, owoce, warzywa, mięso czy przyrządzone dania, które należy przechowywać w lodówce, są problematyczne w transporcie kurierskim ze względu na jej krótki termin przydatności do spożycia oraz konieczność przechowywania w niskiej temperaturze. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie opakowań izotermicznych. Pamiętaj jednak, że nie każda firma kurierska oferuje taką usługę.

Jak wysyłać żywność suchą?

Produkty suche, jak ryż, makaron, kawa, herbata, są bezpieczne w transporcie, nie wymagają specjalnych warunków temperaturowych i dobrze znoszą przechowywanie. Dodatkową ochronę mogą zapewnić folia stretch lub worki strunowe (jeśli np. ryż czy herbata są w papierowych opakowaniach). Takie zabezpieczenia chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią, co sprawia, że produkty dostarczone zostaną bez uszczerbku na jakości.

Jak wysyłać produkty spożywcze w płynie?

Przesyłanie żywności o płynnej bądź półpłynnej konsystencji, a więc np. soków, sosów, napojów, konfitur etc., wymaga dodatkowych zabezpieczeń, zwłaszcza jeśli wspomniane produkty są w szklanych opakowaniach. Aby zminimalizować ryzyko stłuczenia i wycieku, słoiki lub butelki trzeba owinąć kilkoma warstwami folii bąbelkowej i umieścić w kartonie z wypełniaczami oraz przekładkami tekturowymi. Przydatne informacje znajdziesz też w naszym artykule pt. Jak przygotować do transportu szklane butelki z płynną zawartością?.

Zabezpieczanie żywności przed transportem – zaufaj Opak System!

Chcesz mieć pewność, że wysyłana przez Ciebie żywność w paczkach dotrze bezpiecznie do odbiorcy? Sięgnij po sprawdzone materiały do pakowania dostępne w Opak System! Nasza oferta to szeroki wybór kartonów, folii, taśm i innych akcesoriów, które zapewnią ochronę każdej przesyłce. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swoich produktów i zaufaj sprawdzonym rozwiązaniom!

Zobacz również

#Taśmy do folii, #Koperty bąbelkowe, #Foliopaki, #Taśmy klejące szerokie, #Taśmy przeźroczyste, #Kartony InPost gabarty A, #Wypełniacze, #Taśmy przeźroczyste szerokie, #Hurtownia opakowań Kraków, #Hurtownia opakowań Lublin, #Hurtownia opakowań Przemyśl, #Hurtownia opakowań Olsztyn, #Skropak, #Taśmy papierowe, #Taśmy akrylowe, #Folia stretch czarna, #Folia stretch biała, #Taśmy Hot-Melt, #Taśmy Solvent, #Kartony, #Przekładki tekturowe, #Taśmy spinające

Autor wpisu - Paulina
 
Autor
Paulina
Pasjonatka ekologicznych rozwiązań w pakowaniu, która opisuje jak połączyć nowoczesne trendy z ideą zero waste.
Promuje proste i efektywne rozwiązania, które nie tylko zachwycają estetyką, ale również inspirują czytelników do twórczego podejścia w pakowaniu produktów.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium