• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Wybór taśmy pakowej 0
Wybór taśmy pakowej

Jaką taśmę pakową wybrać?

Którą z nich wybrać, by najlepiej odpowiadała naszym potrzebom? Na początek warto się dowiedzieć, jakie są różnice pomiędzy najpopularniejszymi produktami. Nie zaszkodzi tu odrobina wiedzy technicznej, a raczej materiałoznawczej.

 

Z czego wykonane są taśmy pakowe?

Bazą taśm pakowych jest polipropylen (PP) – powszechnie stosowany organiczny związek chemiczny o właściwościach termoplastycznych. Charakteryzuje się dość dużą odpornością chemiczną. Co ważne, jest nietoksyczny i nieszkodliwy dla ludzi. Po oczyszczeniu może podlegać przetwarzaniu i dalszej obróbce.

Folia propylenowa jest nośnikiem dla różnego rodzaju klejów. Najbardziej powszechnymi i najczęściej stosowanymi są akryl oraz kauczuk. To one w taśmie pakowej stanowią warstwę sczepną. Każdy z użytych klejów ma nieco inne właściwości, które wpływają na finalne zastosowanie taśmy. Najistotniejszymi parametrami będą tutaj temperatura i wilgotność powietrza.

Taśmy pakowe akrylowe

Jak sama nazwa wskazuje, warstwą sczepną w tych taśmach jest akryl. To klej wodny  świetnie sprawdzający się na powierzchniach gładkich, a nawet śliskich. Doskonale nadaje się do spajania takich materiałów jak papier, karton, folia. Teoretycznie klej akrylowy może być używany w dość skrajnych temperaturach – od 10°C do +50°C. Jednak w praktyce taśmy akrylowe najlepiej radzą sobie w dodatnich temperaturach. Wtedy możemy mieć pewność, że zachowają właściwe sobie parametry. Jeśli chodzi o wysoki poziom wilgotności czy wilgoci ogólnie, to niestety nie są to dobre warunki dla tego typu taśm.

Najpopularniejszymi taśmami akrylowymi, używanymi do zabezpieczania pakunków, kartonów, przesyłek są przezroczysta taśma akrylowa i jej klasyczna brązowa wersja.

Taśmy pakowe kauczukowe

Taśmy pakowe z kauczukiem naturalnym powszechnie nazywane są taśmami solventowymi. To najbardziej wytrzymałe produkty spośród dostępnych w naszej ofercie. Można powiedzieć, że to taśmy do zadań specjalnych. Swoje właściwości zawdzięczają właśnie naturalnemu kauczukowi, który ma świetne parametry adaptacyjne.

Trzeba zwrócić uwagę, że użytym klejem jest kauczuk naturalny. To inny materiał niż dostępny na rynku kauczuk syntetyczny (zwany również klejem Hot Melt). Oba materiały mają nieco inne właściwości i parametry.

Kauczuk naturalny jest dużo bardziej wytrzymały na warunki atmosferyczne niż jego syntetyczny odpowiednik. Można go stosować przy niskich temperaturach – od -10°C do +60°C. Nie są to wartości teoretyczne, jak w przypadku klejów akrylowych. Taśmy pakowe kauczukowe są również odporne na podwyższoną wilgotność. Połączenia klejone będą wytrzymałe przez długi czas pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wśród taśm kauczukowych te najczęściej dostępne na rynku to taśmy przezroczyste lub brązowe. Jeśli chodzi o marki, warto wybrać taśmy SMART lub VIBAC.  

Przeznaczenie taśm pakowych

Odpowiedzmy teraz na podstawowe pytanie: jaką taśmę pakową wybrać? To oczywiście zależy od tego, do jakich celów jej użyjemy. Wiemy już, że taśmy kauczukowe świetnie sprawdzają się w trudniejszych i niestabilnych warunkach (różne temperatury, wilgotność). To również one, ze względu na dużą wytrzymałość, są najczęściej używane do zabezpieczania cięższych pakunków. Jeśli takie właśnie mamy potrzeby, taśma pakowa kauczukowa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Co z taśmami akrylowymi? Te również nadadzą się do zabezpieczania przesyłek, ale tych nieco lżejszych. Zresztą są to bardzo chętnie i powszechnie stosowane taśmy akurat do tych celów. Akryl świetnie łączy materiały wykorzystywane w różnego rodzaju pakunkach.

Taśmy akrylowej nie może zabraknąć też w żadnym biurze – zawsze znajdą się jakieś elementy, które trzeba połączyć. Przyda się również w zwykłym użytku domowym. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na kolorowe taśmy akrylowe: np. czerwoną lub niebieską (odcieni jest znacznie więcej). Mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub być wykorzystane do oznaczania elementów.

Sprawdź katalog firmy Opak System.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium