• (+48) 504 152 907 

  • biuro@opaksystem.pl

Konto Przechowalnia
do kasy suma: 0,00 zł
Zastosowanie folii bąbelkowej 3
Zastosowanie folii bąbelkowej

10 zastosowań folii bąbelkowej

Spis treści

To prawdopodobnie jeden z najbardziej uzależniających wytworów ludzkiej myśli technicznej i jednocześnie jeden z najważniejszych wynalazków końca lat 50. XX wieku. Folia bąbelkowa i jej wkład w rozwój cywilizacyjny jest niezaprzeczalny, co też zostało docenione. W każdy ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day, czyli „Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej”. A czy Ty znasz jej wszystkie możliwe i niejednokrotnie zaskakujące zastosowania? Zdziwisz się, co folia bąbelkowa tak naprawdę potrafi!

Folia bąbelkowa - jak powstała?

Folia bąbelkowa, nazywana również folią pęcherzykową, została wynaleziona w 1957 roku przez Alfreda Fieldinga oraz Marca Chavannesa. To właśnie ci dwaj inżynierowie zaprojektowali trójwymiarową, plastikową tapetę, na bazie której powstała dzisiejsza folia bąbelkowa. W pierwotnym założeniu folia miała zapewniać ochronę pakowanym przedmiotom przed wstrząsami oraz wibracjami. Z czasem jednak wachlarz jej funkcji znacznie się powiększył i to, co dziś można z jej pomocą zrobić, jest niesamowite.

Jak używać folii bąbelkowej?

Najbardziej oczywiste i powszechne zastosowanie folii, czyli pakowanie i zabezpieczanie delikatnych przedmiotów przed uszkodzeniem mechanicznym. Mimo swej prostej budowy folia bąbelkowa ma wyjątkowe właściwości amortyzacyjne i izolacyjne, dzięki czemu doskonale chroni przed wilgocią, wstrząsami oraz zniszczeniem. Jest idealna do zabezpieczenia kruchych przedmiotów podczas przechowywania, przeprowadzki lub ich wysyłki.

Folia bąbelkowa w gastronomii

Izolacja termiczna to jedna z głównych zalet folii bąbelkowej, dlatego też doskonale zabezpieczy posiłki przygotowywane na wynos przed utratą ciepła, ale nie tylko. Folia ochroni również schłodzone jedzenie przed nadmiernym nagrzaniem. Tak czy inaczej, owinięte folią bąbelkową jedzenie utrzyma swoją pierwotną temperaturę przez dłuższy czas.

Nieszczelne okno? Na ratunek folia bąbelkowa!

Jeżeli w zimie wiatr hula po Twoim domu, a przenikliwe zimno przeszywa każdą komórkę ciała, to najprawdopodobniej masz nieszczelne okna. Wystarczy wyciąć z folii bąbelkowej kształt o wymiarach okna, przyłożyć do szyby i przykleić wzdłuż krawędzi. Gwarantujemy, że tak zaizolowane okno rozwiąże problem nieszczelnych otworów okiennych.

Folia bąbelkowa gwarancją bezpieczeństwa dla Twoich wysyłek

Folia bąbelkowa stosowana jest nie tylko do zabezpieczania towarów poprzez ich owijanie jedynie z zewnątrz. Bardzo często folią zastępuje się wszelakie wypełniacze do paczek, która doskonale zapełni wolną przestrzeń wewnątrz paczki, zabezpieczając w ten sposób towar przed uszkodzeniem oraz zniszczeniem, a także zamortyzuje ewentualne wstrząsy podczas transportu tak zapakowanego ładunku.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed zimą?

Ogrodnictwo to kolejna dziedzina, w której folia bąbelkowa staje się nieoceniona, szczególnie w okresie zimowym. Jako doskonały izolator termiczny, folia jest w stanie skutecznie zabezpieczyć rośliny przed nawet siarczystym mrozem. Wystarczy owinąć nią donice z roślinami, aby zapewnić im komfortowe warunki do przetrwania w zimowej aurze. Pamiętaj, aby folia wystawała co najmniej kilkanaście centymetrów ponad górną krawędź donicy.

Folia bąbelkowa - ogrzewanie pod materac

Jeżeli zjeżdża do Ciebie rodzina lub znajomi, to zapewne czeka Cię biwakowanie na podłodze własnego mieszkania. Aby przetrwać noc w takim entourage'u, podłóż pod materac folię bąbelkową jako doskonałą izolację termiczną. Zapewnić Ci to wygodę oraz swoiste ogrzewanie podłogowe, a nawet najzimniejsza noc przespana na podłodze nie będzie Ci straszna. Również na kempingu folia bąbelkowa może stanowić doskonałą alternatywę dla zazwyczaj drogich mat układanych pod śpiworem. Zapewniamy, że folia w takim przypadku jest o wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem.

Jak zapobiec oszronionym szybom za pomocą folii bąbelkowej?

Częstym utrapieniem kierowców w zimie są oszronione, a wręcz zamarznięte szyby samochodu. Codzienny, uciążliwy rytuał skrobania szyb może się skończyć. Wystarczy, że pozostawisz na noc arkusz folii bąbelkowej na przedniej szybie samochodowej, zabezpieczając ją wycieraczkami, a szron pozostanie jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem. Cuda się jednak zdarzają!

Co jeszcze można zrobić z folii bąbelkowej?

Są takie zawody oraz czynności, które wymagają pracy w różnych, dziwnych pozycjach, w tym także w postawie klęczącej. Beton, trawa czy też inne twarde podłoże nie wpłyną pozytywnie na stan wizualny oraz fizjologiczny Twoich kolan. Możesz temu zapobiec, podkładając lub przyklejając do kolan folię bąbelkową. Początkowo może wydać Ci się to komiczne, jednak z czasem docenisz takie rozwiązanie, a już na pewno Twoje kolana.

Koperty bąbelkowe - hit czy kit?

Chyba każdy choć raz w życiu miał je w swoich rękach. Szczególnie doceniają je osoby, które na co dzień mają do czynienia z wysyłką niewielkich, lecz bardzo delikatnych przedmiotów. Koperty bąbelkowe to dokonały sposób na zabezpieczenie Twoich przesyłek. Wyłożona od wewnątrz folią bąbelkową koperta zagwarantuje dotarcie przedmiotu do celu w nienagannym stanie fizycznym oraz wizualnym.

Folia bąbelkowa - idealny sposób na relax!

Jaki jest najlepszy sposób na odstresowanie się? Oczywiście, folia bąbelkowa! Wiedzą o tym zarówno dzieci, jak i dorośli. Pstrykanie czy też strzelanie z folii to już nie tyle świetna zabawa, co uzależnienie na skalę światową. Jeden metr kwadratowy folii posiada ponad 660 bąbelków. Wytrawni pstrykacze są w stanie wypstrykać nawet dwa hektary folii dziennie. Co ciekawe, najdłużej pstrykającym człowiekiem w historii był Polak, który przepstrykał non stop 24 dni, 8 godzin, 24 minuty i 25 sekund. Dlaczego zabawa z folią uzależnia? Dźwięk pękających bąbelków stymuluje fale mózgowe oraz produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Kawałek folii działa więc tak samo jak np. czekolada, będąc przy tym o wiele tańszym i zdrowszym sposobem na stres.

Komentarze do wpisu (3)

11 lipca 2019

Taka folia moim zdaniem ma wiele zastosowań. Chociaż szczerze mówiąc nie miałem pojęcia, że sprawdza się jako podstawowa izolacja termiczna. Wiadomo, że nie jest to styropian, ale mimo wszystko warto wiedzieć takie rzeczy!

18 lipca 2019

Bardzo fajny artykuł. Nie spodziewałam się, że folia może mieć tyle zastosowań. Jak widać, prosta rzecz a cieszy!;) Osobiście korzystam z folii do pakowania cennych przedmiotów lub wysyłki delikatnego szkła. Przyznaje, nigdy się na niej nie zawiodłam.

30 stycznia 2020

Super tekst! Folia do pakowania, owijania, zabezpieczenia i odstresowania - ile ludzi, tyle pomysłów i tyle zastosować :D Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Uwielbiam tego typu materiały, które mają nie tylko jedno przeznaczenie.

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium