Zmiana adresu sklepu to spore wyzwanie. Jak zapakować do transportu cały towar i wyposażenie placówki handlowej?
Spis treści
Zmiana siedziby sklepu to duże przedsięwzięcie, które może spędzać sen z powiek. Nie bez powodu mówi się, że znacznie prostszym zadaniem jest urządzenie i otworzenie całkowicie nowej placówki handlowej niż przeniesienie dotychczasowej w inne miejsce. Pakowanie towaru do transportu i bezpieczne dostarczenie wszystkiego pod nowy adres nie musi być jednak takie trudne. Grunt to odpowiednie przygotowanie się do przeprowadzki. Wiele cennych wskazówek znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!
Zmiana adresu sklepu – co zrobić przed przeprowadzką?
Zanim zabierzesz się za związane z przeprowadzką prace na terenie dotychczasowego lokalu, przygotuj nową siedzibę, w której ma mieścić się Twój sklep. Dokładnie zaplanuj, co gdzie będzie stać. Ważne jest jak najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni. Powierzchnia handlowa powinna być funkcjonalna zarówno dla pracowników, jak i dla klientów. Skorzystaj ze swojego doświadczenia. Być może przy aranżacji poprzedniej placówki nie wszystkie wybrane przez Ciebie rozwiązania okazały się trafne. Teraz, ucząc się na błędach, możesz ich uniknąć. Wybierz najlepszy według Ciebie układ sklepu. Na to, czy będzie to układ rzędowy, pętlowy czy układ o nieograniczonym przepływie ruchu, wpływ mają Twoje preferencje, powierzchnia lokalu oraz rodzaj oferowanego asortymentu.
Następnie zastanów się, czy wyposażenie starej placówki będzie wpisywać się w Twoją koncepcję. Podejmij decyzję, które z obecnych w starym lokalu sprzętów przenieść do nowej siedziby, z których zaś zrezygnować. Wybrane meble i inne wyposażenie zmierz taśmą mierniczą i ustal ich miejsce w aranżowanym sklepie. Przy okazji nie zapomnij też o dopilnowaniu, by nowe pomieszczenia były czyste i dobrze uprzątnięte. Jeśli nie korzystasz z własnych środków transportu, z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktuj się z firmą przeprowadzkową. Kiedy już załatwisz te sprawy, możesz przystąpić do dalszych czynności.
Jak przygotować towar do transportu?
Kolejny ważny krok to spakowanie asortymentu Twojego sklepu tak, by podczas transportu nie uległ zniszczeniu. W tym celu zaopatrz się w dobrej jakości materiały opakowaniowe. Oczywiście wiele zależeć będzie tutaj od tego, jakie rzeczy sprzedajesz, w końcu w inny sposób zabezpiecza się np. rzeczy kruche i delikatne, np. porcelanę czy szkło, inaczej zaś np. ubrania lub galanterię. Istnieją jednak podstawowe zasady, które dotyczą każdego rodzaju transportowanego towaru. Na pewno niezbędne będą solidne pudełka kartonowe oraz materiały wypełniające, amortyzujące i zabezpieczające towar przed uszkodzeniem.
Produkty ciężkie lub szczególnie delikatne najlepiej zapakować w pudełka z tektury pięciowarstwowej, do pozostałych powinna wystarczyć ta składająca się z trzech warstw. W kartonie poza towarem należy umieścić wypełniacze. W zależności od rodzajów zapakowanych produktów, może to być np. folia bąbelkowa, papier nacinany czy wypełniacz skropak. W niektórych przypadkach przydadzą się też np. profile ochronne czy tez pianka polietylenowa. Po umieszczeniu w pudłach towaru oraz wypełniaczy zaklej je dokładnie taśmą pakową. Jeżeli w którymś z nich znajdują się produkty delikatne, zaznacz to, przyklejając na pudełko etykiety ostrzegawcze („Uwaga! Szkło!, „Nie rzucać” itp.). Koniecznie opisz też wszystkie pakunki! Dzięki temu rozpakowywanie towaru i układanie go w nowym miejscu pójdzie o wiele sprawniej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pakowaniu delikatnych przedmiotów, zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów:
- Jak przygotować do transportu produkty kruche i wrażliwe na wstrząsy?
- Jak przygotować do transportu szklane butelki z płynną zawartością?
Jak zapakować do transportu wyposażenie sklepu?
Po spakowaniu znajdującego się na półkach sklepowych asortymentu należy zabrać się za przygotowanie do transportu wyposażenia placówki handlowej. W tym celu zaopatrz się w narzędzia, za pomocą których zdemontujesz meble oraz - tak jak to miało miejsce przy pakowaniu towaru do transportu - materiały opakowaniowe. Na pewno przydadzą Ci się solidne pudła kartonowe. Do pakowania mebli polecamy wybrać te zrobione z pięciowarstwowej tektury. Oczywiście nie wszystkie meble, jak i inne sprzęty, da się zapakować do pudła. Szczególnie duże elementy wyposażenia lub też te o nieregularnych kształtach, najlepiej zapakować w arkusze z tektury falistej. Część przedmiotów możesz też po prostu ostretchować. Do zabezpieczenia wyposażenia sklepu na czas transportu przydadzą Ci się profile ochronne, folia bąbelkowa (do większych przedmiotów polecamy folię bąbelkową duży bąbel) oraz pianka polietylenowa. Drobne części rozkręconych mebli, wszelkie śrubki i inne tego typu elementy, najlepiej umieścić w woreczkach strunowych.
Więcej przydatnych informacji dotyczących pakowania mebli znajdziesz w artykule pt. Wysyłka mebli. Zachęcamy również do przeczytania artykułu Przeprowadzka – jak się spakować?, w końcu niektóre wskazówki są uniwersalne i można je wykorzystać nie tylko przy przeprowadzce do nowego domu. Podobnie, jak przy pakowaniu towaru, nie zapomnij o opisaniu poszczególnych pakunków z wyposażeniem sklepu oraz o wykorzystaniu etykiet ostrzegawczych.
Kiedy tego wszystkiego dopilnujesz, pozostanie już tylko czekać na firmę przeprowadzkową. Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszego artykułu zarówno przygotowanie się do przeprowadzki, jak i pakowanie towaru do transportu, nie sprawi Ci już dużego problemu. Powodzenia!